Évike konyhája
Menü
     
Időjárás

 

 

http://www.origo.hu/idojaras/terkep/homerseklet/index.html

     
Szövegdoboz
     
Névnapköszöntő
     
Receptgyüjtés

 

 

 

 

 

 

énekel a család

Szia!

szem

 

Ha segitségre van szükséged, receptet szeretnél kérni, a Nők Lapja Cafén is megtalász!

Üdv.: Évi

 

 

         

     
Hozzáadás a kedvencekhez
Tégy a kedvencekhez!
     
Bejelentkezés
Felhasználónév:

Jelszó:
SúgóSúgó
Regisztráció
Elfelejtettem a jelszót
     
Inyencségek
     
Nyalánkságok
     
Amíg itt vagy, igyál egy kávét!

Amíg itt vagy, igyál egy kávét!

Kattints a képre!

1. Dobd be a pénzt!

2. Válaszd ki a kávét!

3. Idd meg!

4. Egészségedre! :)

 

                                                                

Túrós fornetti házilag

Hozzávalók: 1 csomag Tante Fanny leveles tészta ( sütőpapíron, kinyújtva van, semmi dolgunk vele, csak hogy kitekerjük)

A túrótöltelékhez: 25 dkg  túró, 1 vaníliás cukor, 1 tojássárgára, citromhéj esetleg kevés citromlé és ízlés szerint cukor. Ezeket összekeverjük.

1.A kigörgetett tésztánkat kettéosztjuk és az egyik felén késsel bejelölgetjük, hogy mekkora sütiket akarunk. Magyarul belekarcoljuk a kis téglalapok helyét.

2.A túrókrémet a téglalapok közepére elosztjuk, majd ráborítjuk a másik lapot.

3.Felvágjuk a bejelölések helyén és a kis batyuk széleit lenyomkodjuk.

4.A tetejüket 3-4 helyen éles késsel bevághatjuk, akár az eredeti fornettiknél és kenjük le kevés vízzel felhígított tojássárgájával.

5. Előmelegített sütőben nem túl nagy lángon 20-25 perc alatt aranysárgára sütjük őket.

 

     
Vegetáriánus ételek receptjei
     
Koktélok
     
Linkek
     
GOOGLE

Google

     
Online szótár
     
Kínai állatjegyek!

Kínai állatjegyek!
Kiváncsi vagy milyen állat jegyében születtél a Kínai horoszkóp szerint?
Ha igen,akkor csak ird be mikor születtél:. Pl: "1988"


     
Kristálygömb

Kristálygömb

Írj be egy igen/nem-mel megválaszolható kérdést és a kristálygömb válaszol.

Figyelem: a kristálygömbnek nincs humora, de szeret másokat cikizni!



     
Lottó számok

     
Névnap kereső

Nem tudod mikor van Dömötör?
Majd mi megmondjuk!
Csak írd be!

     
Öröknaptár
Öröknaptár

Nem tudod, milyen napon születtél?
Válaszd ki az évet, hónapot és a napot:

Év: . Hónap: Nap:

A hét megfelelő napja:





     
Üdvözöllek

ÜDVÖZÖLLEK

Üdv.: Évi

     
Port el Kantaoui - Tunézia
     
Gportal kereső
G-Portal kereső
     
Eddig voltál itt

     
Üdv.: Évi

Üdv.: Évi

     

Receptcsere érdemes megnézni
[Friss hozzászólások] [209-190] [189-170] [169-150] [149-130] [129-110] [109-90] [89-70] [69-50] [49-30] [29-10] [9-1]

2008.06.15. 16:49 Idézet


Cukorborsó

Hozzávalók: 1 kg cukorborsó, zsír 15 dkg, zöld petrezselyem 1/2 csomó, cukor 5-6 kocka, liszt 1 kanál, só 1 késh.

Elkészítése: A borsót megmosva feltesszük zsírban 1 kockacukorral párolni (ha egyszerre sok cukrot teszünk bele, nagyon megbarnítja!), kevés finomra vágott petrezselyemmel. Ha puha, szórjuk le kevés liszttel és hagyjuk még pirulni. Azután feleresztjük vízzel, ha van kevés húslével, és ha édesebben szeretjük, tehetünk bele több cukrot, kis sót.

Cukorborsó csirkével

Elkészítése: Éppen úgy készül, mint a fenti, csak a borsót apró darabokra vágott csirkével (vagy borjúhússal) pároljuk. Ha hússal van, kevesebb cukor kell hozzá!

Karalábé főzelék

Hozzávalók: Karalábé 6 db, zsír 10 dkg, cukor 4 kocka, petrezselyem 1/2 csomó, liszt 1 kanál, só 1 késh. tejföl 2 dkg.

Elkészítése: A gyenge karalábét héjától megtisztítjuk, apró kockákra felvágjuk, forró zsírban kis cukorral, kevés finomra vágott petrezselyemmel feltesszük párolni, s ha már puha, lehintjük liszttel, amellyel tovább pirítjuk. Feleresztjük vízzel, kis sót teszünk hozzá, és hagyjuk jól felforrni.

Karalábé csirkével

Elkészítése: Éppen úgy járunk el, mint a fentivel, csak ebbe apróra vágott csirkét (vagy borjúhúst) adunk és ezzel pároljuk.

Töltött karalábé

Hozzávalók: Karalábé 12 db.

Töltelék: disznóhús 0.5 kg, rizs 10 dkg, bors, só 1-1 késh., hagyma fél fej.

Rántás: rizs 15 dkg, liszt 1 kanál, petrezselyem 1/2 csomó, tejföl 2 dl.

Elkészítése: Vegyünk apró, gyenge karalábét, megtisztítjuk, és belsejét kivájjuk oly módon, hogy a karalábé jó vékony maradjon, azután az üregeket oly töltelékkel töltjük, mint a töltött paprikát; ugyanis a húst megdaráljuk, beletesszük a már megabált rizst, kis zsírt, borsot, sót, összekeverjük, és a karalábét megtöltjük. Sós vízben kifőzzük a kivájt, kockára vágott karalábéval együtt. Ha puha, világos rántással berántjuk, hagyjuk még forrni, majd tálra rakjuk úgy, hogy a húsos része legyen felfelé.

Sárgarépa

Hozzávalók: Sárgarépa 1 kg, zsír 10 dkg, liszt 1 kanál, tej 0.5 l, só 1 késh., cukor 2 kocka.

Elkészítése: A répát megtisztítjuk, megmossuk, és vékony szeletekre felvágjuk. Forró zsírban kevés cukorral pároljuk. Ha puha, tegyünk rá kevés lisztet és hagyjuk azzal is párolni, azután feleresztjük tejjel, hagyjuk jól felforrni. Sót csak tálaláskor teszünk bele, hogy a tej össze ne fusson.

Paradicsomos káposzta

Hozzávalók: Paradicsom 1 kg, káposzta 1 kg, zsír 10 dkg, liszt 2 kanál, tejföl 2 dl, só 1 késh.

Elkészítése: A keményfejű káposztát vékonyra felszeljük, az után forró vízzel leöntjük, hogy a vad ízét elvegye. Zsíros rántást készítünk, ezt feleresztjük a már megfőtt és áttört paradicsomlével. kis sót, cukrot adunk bele. A káposztát kicsavarjuk a víztől, beletesszük, és jó puhára főzzük. Tálaláskor tejfölt teszünk bele.

Savanyú káposzta

Hozzávalók: Káposzta 1 kg, füstölt oldalas, vagy kolbász, vagy sertéshús 0.5 kg, zsír 15 dkg, liszt 3 ek., tejföl 3 dl, hagyma 1 fej, paprika , só 1-1 késh.

Elkészítése: Mielőtt a káposztát feltesszük, ízleljük meg, nem túlságos savanyú-e, ha igen, kicsit kimossuk. Füstölt oldalassal, kolbásszal vagy hússal tegyük fel főzni. Ha puhára főtt, rántsuk be, hagymával, paprikával, hideg vízzel kicsit feleresztjük; a káposztával összeöntjük és hagyjuk még jól forrni s bőven tejföllel tálaljuk.

Töltött káposzta

Hozzávalók: Káposzta 1 kg, zsír 15 dkg, liszt 3 ek. hagyma 1 fej, paprika só 1-2 késh., tejföl 3 dl.

Töltelék: sertéshús 50-60 dkg, rizs 10 dkg, szalonna 5 dkg, hagyma fél fej, bors, só 1-1 késh.

Elkészítése: Úgy készül, mint a káposztafőzelék, csak a levelekbe a következő töltelék jön: vegyünk 50-60 dkg sertéshúst, kövéret, ha sovány, kis szalonnát vagy zsírt adunk hozzá. A húst megdaráljuk, teszünk bele még mosott rizst, sót, borsot, késhegynyi paprikát, és ledarált hagymát. Ezeket jól összegyúrjuk, és a káposztaleveleket megtöltjük. Ha megfőtt, a töltelékeket kiszedjük a káposztából, ezt berántjuk, kissé forrni hagyjuk, majd visszatesszük a töltelékeket újra forrni. Sok tejföllel tálaljuk.

Kelkáposzta

Hozzávalók: Kelkáposzta 1 kg, köménymag 1 késh., burgonya 0.5 kg, zsír 15 dkg, liszt 2 kanál, fokhagyma 1 cikk, bors, paprika, só 1-1 késh.

Elkészítése: Szép, kemény kelkáposzta felső leveleit leszedjük, kidobjuk, jól megmossuk, és összevágjuk. Sós vízben feltesszük főzni, kicsit később hozzáteszünk hosszúra vágott burgonyát is. Ha jó puha, készítünk sötét sárga rántást, kis finomra vágott fokhagymával, kis paprikával és borssal. Azután összeöntjük a kelkáposztával, miután ennek levével feleresztettük és még forrni hagyjuk.

Tökfőzelék

Hozzávalók: Gyalult tök 1 kg, zsír 10 dkg, liszt 2 ek. kapor 1 csomó, ecet 1 kanál, tejföl 3 dl.

Elkészítése: A már meggyalult tököt besózzuk, néhány óráig állni hagyjuk. Ez alatt készítünk zsíros, sárga rántást, finomra vágott kaporral. A tököt kicsavarjuk a sóból, beletesszük a rántásba, kis idő múlva öntünk rá kevés vizet, ha lehet aludttejet, vagy írót, csak keveset, mert a tök is ereszt vizet. Tetszés szerint kis cukrot, ecetet adunk hozzá. Sok tejföllel tálaljuk.

Paradicsomos tök

Elkészítése: Teljesen úgy készül, mint a tökfőzelék, csak paradicsomot adunk hozzá, azaz a paradicsom áttört levével feleresztjük. Az ecet kimarad.

Zöldbabfőzelék

Hozzávalók: Zöldbab 1.5 kg, zsír 15 dkg, zöldpetrezselyem 1/2 csomó, hagyma 1/4 fej, liszt 2 kanál, paprika, só 1-1 késhegynyi, ecet 1/2 kanál, tejföl 2 dl.

Elkészítése: A gyenge zöldbabot szálkájától megtisztítjuk, kockára, vagy hosszára vékony csíkokra vágjuk. Sós vízben megfőzzük, ha puha, készítünk zsíros sárgás rántást, kis finomra vágott hagymával, finomra vágott petrezselymet, paprikát hozzátéve, feleresztjük a babbal. Ezzel felforr, azután kis ecetet és tejfölt adunk hozzá.

Zöldbab más módon

Elkészítése: Teljesen úgy készítjük, mint a karalábét.

Töltött kel

Hozzávalók: Kelkáposzta 1 kg, zsír 15 dkg, liszt 2 ek., hagyma 1/2 fej, paprika, só 1-1 késh., tejföl 3 dl.

Töltelék: sertéshús 60 dkg, rizs 10 dkg, szalonna 5 dkg, hagyma 1/2 fej, bors, só, paprika 1-1 késh.

Elkészítése: A kelkáposztát leveleire szedjük, és leforrázzuk, hogy egy kicsit puhuljon, és ugyanazon töltelékkel töltjük, mint a töltött káposztát. A kel apró leveleit összevágjuk, és a töltelékkel sós vízben kifőzzük. Készítünk rá hagymás rántást, és feleresztjük a káposztával, előzőleg a töltelékeket kiszedjük, majd a berántás után ismét visszarakjuk őket és hagyjuk jól forrni. Tejföllel tálaljuk.

Paraj (spenót)

Hozzávalók: Paraj 1.5 kg, zsír 10 dkg, liszt 1 kanál, tej 2 dl, tojás 2 db, só, bors 1/2-1 késh.

Elkészítése: A parajt szárától megtisztítjuk, jól megmossuk, feltesszük főzni, míg puha lesz. Ha megfőtt, levét lecsurgatjuk, szitán áttörjük. Készítünk rá vékony rántást, és az áttört parajt beletesszük. Teszünk bele sót, kevés borsot és tejjel feleresztjük. Tálalás előtt 2 tojást felverünk, folytonos keverés közben a parajra öntjük.

Töltött pap


2008.06.05. 09:20 Idézet
A séf salátája Hozzávalók: • 350 g csirkemell • 3 közepes paradicsom • 1 saláta • 200 g finomra szelt sonka • 100 g felszeletelt trappista sajt • 3 keménytojás, negyedekre vágva Vinaigrette öntet • negyed csésze olívaolaj • negyed csésze fehérborecet • 2 teáskanál mustár • 1 teáskanál cukor • fél teáskanál őrölt bors Elkészítése: Forró olajban pirítsd meg a csirkehúst, amíg mindkét oldala barna nem lesz. Egy tepsiben süsd át 15 perc alatt. Hűtsd ki, aztán szeld fel. Vágd a paradicsomokat 8 darabba, mosd meg levelenként a salátát, tépd szét a leveleket kis darabokra. A hozzávalókat egy nagy edényben keverd össze, és öntsd le az öntettel. Vinaigrette: egy tetővel rendelkező edényben rázd össze a hozzávalókat.

2008.04.23. 15:19 Idézet

Mi mindenre van szükségünk a házi sushi tekercs-készítéséhez?

  • Hosszú szemû rizs (japán, vagy thai),
  • rizs-ecet,(helyettesíthető fehér borecettel)
  • szárított nori-lapok (vékony tengeri algalapok, egy csomag 10 lapot tartalmaz, 890 Ft.-)
  • makisu(bambuszgyékény, 290 Ft/db)
  • zöldségek, és/vagy
  • lazacfilé,
  • japán szójaszósz (pl. shoyu, vagy Kikkoman 699 Ft/150ml )

Ajánlott még:

  • gari (ecetben eltett gyömbérszeletek),
  • wasabi (zöld színû japán torma, 30 g por kb. 190-Ft),
  • Tahini (szezámpasta)

Néhány típúsa:

-          Kappa maki: noriból, rizsbôl és uborkából készül.

-          Ikura, gunkan mak:  lazackaviár-tekercsek norival.

-          Futo maki: zöldséggel például spenóttal, uborkával, avokádóval, shiitake gombával vagy akár omlettel, feltekercselt rizs és nori lap.

-          Teka maki: tonha tekercs noriból, rizsbôl és egy szelet nyers tonhalból.

 

Lazacos-uborkás és sonkás-uborkás maki sushi

A sushi-rizs elkészítése

Az öntethez: 3 evőkanál rizsecet, 2 evőkanál cukor, 2 kiskanál tengeri só, ezt összekevertem.

20 dkg hosszú szemű rizs (3 alga tekercshez): A rizst többször átmostam, majd kb. 2 x annyi vízben puhára főztem. Bambuszrácsra fektettem, hogy a felesleges nedveség elpárologjon belőle és meglocsoltam az öntettel.

Lazacos-uorkás tekercshez: 1 doboz füstölt lazackonzerv, ½ uborka hosszú csikba vágva, 1 kiskanál Tahini (szezámpasta), + sushi rizs, nori (alga lap) , Kikkomen szójaszósz.

Sonkás-uborkás tekercshez: 1-1 vékony szelet böllér sonka, vagy prágai, vagy bármi más, ½ uborka hosszú csikba vágva, + sushi rizs, nori (alga lap), Kikkomen szójaszósz.

A norit egy pillanatra benedvesítettem mindenhol, majd a bambusztekercsre fektettem (én óvatosságból sütöpapírt is tettem a bambuszra, nehogy ráragadjon). Vékonyan rákentem a főtt rizst, úgy hogy az egyik végén úgy kétújjnyira üresen maradjon a nori lap. Majd rátettem a sonkát-uborkát, illetve az uborkát-lazacszeleteket-szezámpasztát, és a sütőpapír segítségével feltekertem. Szorosan. Néhány órára érdemes a hűtőszekrénybe állítani, majd ezután felvágni. A mi tekercseink már be sem kerültek a hűtőbe, egyből felvágtuk és befaltuk.

Szósz-tippek:

Tunkolásra mindenképpen japán szójaszószt (soju, vagy Kikkonen) ajánlok, mert a Heinz szójaszósz túlságosan(émelyítően) tömény (kipróbáltuk)!

Szósznak használható még egy kiskanálnyi Wasabi-por is, kevés vízzel felhigítva.

 

Zöldséges szusi

Hozzávalók az alaprizshez: 1 pohár szusi rizs (japán rövidszemű rizs), 1 dl rizsecet, 3 evőkanál cukor, só
A töltelékhez: 1 csomag tengeri algapapír (nori - ázsiai boltokban kapható), 1 avokádó, 1-1 db színes kaliforniai paprika

A rizst többször mossuk meg hideg vízben, csepegtessük le, tegyük egy lábasba. Annyi vizet öntsünk rá, hogy ellepje, majd lassú lángos állandó kevergetés mellett főzzük. Ízesítsük sóval. Ha a főzőlevét elfőtte, pótoljuk kevéske vízzel. Addig főzzük, míg a rizsszemek puhák nem lesznek.
A rizsecetet tegyük kis lábasba, adjuk hozzá a cukrot, majd forraljuk fel. Óvatosan keverjük a megfőtt és még forró rizshez. Hagyjuk állni addig, míg langyosra nem hűl.

Az avokádót vágjuk kétfelé, a magját vegyük ki, hámozzuk meg, ujjnyi csíkokra vágjuk fel. Ugyanúgy a színes paprikákat is.

 


Egy tengeri algalapra tegyünk a megfőtt rizsből, tetejére a zöldségeket és mintha rétest készítenénk, göngyöljük fel. Kezünkkel szorosan nyomjuk össze. Vigyázzunk arra, hogy a töltelékből mindenhol egyformán legyen.
Ha elkészült, éles késsel szeleteljük fel, tálaljuk kis tálakra, savanyított gyömbért, japán zöldtormát (vasabit) és szójaszószt kínáljunk.

 

Íme egy japán recept, vagyis a szusi elkészítésének módja. A szusi egyszerű falatkát jelent, sokféle lehet, de általában nyers halat jelent egy falatnyi fűszeres rizs tetején. Figyelmeztetés: a nyers halat nem szabad nyersen enni, a tengerit is csak akkor, ha friss. Jöjjön hát a "temaki-zushi" receptje.

Hozzávalók: só és olaj nélkül főtt rizs, amelyet forrón leöntünk és összekeverünk 1-2 dl sós-cukros-ecetes vizzel. A rizs akkor jó, ha egy kicsit ragacsos, de nem túl nedves, s az sem baj, ha kihűl.

Egy tálcára rakva 4-5 cm-es csíkokra vágott: sós lazac, gépsonka, 2-3 tojásból készült omlett (palacsintaszerűen feltekerve, aztán csíkokra vágva), zöldhagyma, zöldpaprika, ananászkonzerv,kaviár, majonézes halsaláta, jégcsapretek és uborka.

Kis tálkákban külön: szójaszósz és reszelt torma. Kell még hozzá "nori", ami egy 10x10 cm-es présel tengeri moszat.

Vegyünk egy darab norit, és tegyünk rá 1-2 evőkanálnyi rizst. Utána tetszés szerint két darab bármit, amit megkívánunk. Bevált párosítások: sonka-ananász, tojás-paprika, tojás-kaviár, lazac-hagyma. Tekerjük fel a norit, a végét mártsuk bele a szójaszószba és a tormába. Szakéval (rizspálinka), sörrel vagy zöld teával kínáljuk. Jó étvágyat!!!

 

szusi szótár

A szusi oldalakon a japán szavakat magyar átírással közlöm, annak ellenére, hogy sokan az angol átírást használják.

futo maki

vastag maki

gari

ecetes gyömbér

hasi

evőpálcika

jaki

roston sütött

kappa maki

maki uborkával

kacu

bundában sült zöldség vagy hal

makizushi

algalapba tekert rizs, töltelékkel

mirin

főzéshez használt édes rizsbor

miszo

hallléből és szójapasztából készült leves

nigiri szusi

rizsen tálalt nyers hal

2008.04.19. 14:29 Idézet

Hajdúsági sertésborda

 

Hozzávalók: 1 kg karaj, 20 dkg lángolt kolbász, 2 kemény tojás, 1 nyers tojás, 1-2 savanyú uborka, 1 dl olaj, só, törött bors, 1 kanál pirospaprika, 2 evőkanál reszelt vöröshagyma, kakukkfű, 1 zöldpaprika, 1 paradicsom, 1 dl tejföl.

 

Elkészítése: A karajt kicsontozzuk, és dupla szeletekre szeleteljük. A szeleteket bevágjuk, szétnyitjuk, egy kicsit kiverjük. A lángolt kolbászt megdaráljuk, elkeverjük az összetört kemény tojásokkal, egy nyers tojással, 1-2 apróra vágott savanyú uborkával. Megtöltjük vele a bordákat. Ráhajtjuk a szeletek másik felét, hústűvel megtűzzük, és hirtelen átsütjük. Egy kevés olajon megpirítjuk a reszelt vöröshagymát, meghintjük pirospaprikával, adunk hozzá 1 paradicsomot, 1 zöldpaprikát, kakukkfüvet, és egy kevés vízzel puhára pároljuk benne a húst. Tálalás előtt leöntjük a tejföllel, és forrón tálaljuk.

 

Hajdúsági tokány.

 

Hozzávalók: 60 dkg marhalapocka, 5 dkg füstölt szalonna, 20 dkg debreceni kolbász, 2 fej vöröshagyma, 2 gerezd fokhagyma, 15 dkg lecsó, só, törött bors, pirospaprika, paprikakrém, csipet kakukkfű, 1 dl olaj, 1 dl vörösbor.

 

Elkészítése: A szalonnát apróra vágjuk, és kevés olajon kiolvasztjuk, megpároljuk rajta az apróra vágott vöröshagymát, rátesszük az ujjnyi csíkokra szeletelt húst, és elkapart fokhagymát, meghintjük pirospaprikával, egy csípet kakukkfűvel, teszünk hozzá 1 kanál paprikakrémet, megsózzuk, borsozzuk, leöntjük 1 dl borral, s fedő alatt rövid lében puhára pároljuk. Ha a hús megpuhult a kolbászt felkarikázzuk, kevés zsíron átforgatjuk, és a lecsóval együtt a húshoz adjuk. Együtt még egyszer felforraljuk, és forrón tálaljuk.

 

Hegyaljai csirke

 

Hozzávalók: 1 csirke, 5 dkg vaj, só, törött bors, 40 dkg fehér szőlő, 2 dl bor.

 

Elkészítése: A csirkét feldaraboljuk, és megsózzuk, megborsozzuk, majd forró vajon szép pirosra sütjük. Ráöntögetjük a bort, majd fedő alatt puhára pároljuk. A tűzálló tállat ezután fedő nélkül a sütőbe tesszük, hozzáadjuk a szőlőszemeket és átsütjük.

 

Hegyaljai sült csirkecomb.

 

Hozzávalók: 1 kg csirkecomb, 10 dkg füstölt húsos szalonna, 1 db narancs, 2 dl tejföl, 2 dl badacsonyi kéknyelű bor, só, törött bors, olaj.

 

Elkészítése: A csirkecombokat vágjuk ketté és olajban, megborsozva, hirtelen süsük szép pirosra. Tűzálló tál aljára terítsünk néhány vékony szalonna szeletet, rá a megsütött húsokat, erre ismét a szalonnát. Ráöntjük a narancs levét és a bort, sütőbe tesszük, és fél óráig fedő alatt pároljuk. A tejfölt ezután keverjük a levébe. A sütőbe visszahelyezve, sűrűn locsolgatva pirosra sütjük.

 

Helvéciai sonkás pecsenye.

 

Hozzávalók: 1 kg rövidkaraj, só, törött bors, 30 dkg csirkemáj, 20 dkg gomba, egy késhegyi Cayanne bors, 5 dkg liszt, 3 tojás, 10 dkg zsemlemorzsa, besamel mártás, 20 dkg sonka, 15 dkg sajt, 60 dkg alma, 5 dkg vöröshagyma, 15 dkg vaj, 1 dl tejföl.

 

Elkészítése: A hússzeletekre zsebet vágunk, kiverjük, sózzuk, megborsozzuk. A vöröshagymát megpároljuk rátesszük a feldarabolt gombát és megpároljuk. Ha zsírjára sült, rátesszük a feldarabolt csirkemájat, ezt is megpirítjuk. Sózzuk, Cayenne borssal megszórjuk, és a zsebekbe töltjük. Hústűvel megtűzzük, majd panírozás után vajban kirántjuk. Tűzálló tálra lerakjuk egymás mellé, besamel mártásba elkeverjük az apróra vágott sonkát, a tejfölt. A sűrű elosztjuk a hússzeletekre, tesszünk rá egy sor almaszeletet, beborítjuk vékony sajtszeletekkel, és sütőben átsütjük.

 

Hortobágyi aprópecsenye.

 

Hozzávalók: 50 dkg sertéshús, 10 dkg füstölt szalonna, 2 fej vöröshagyma, 1 evőkanál pirospaprika, 2 zöldpaprika, 2 paradicsom, 2 gerezd fokhagyma, 15 dkg kolbász, só.

 

Elkészítése: A sertéshúst metéltre vágjuk. A szalonnát apróra vágjuk, kiolvasztjuk, és ennek zsírjában az apróra vágott vöröshagymát üvegesre pároljuk. Jól átforgatjuk ebben a forró zsiradékban a húst, majd ízesítjük lecsóval, fokhagymával. Megszórjuk pirospaprikával, és hozzákeverjük a felszeletelt kolbászt. Együtt készre pároljuk.


2008.03.20. 09:49 Idézet

Kenyérsütéshez tippek, trükkök, fortélyok, tanácsok

·      Általános jótanácsok

·      Ötletek a gyors program használatához

·      Gondold át, milyen kenyérre vágysz

·      Mikor jó a tészta?

·      Hogyan süssük ki a pékárut a sütőben?

·      Hibajelenségek és megoldási ötletek

Általános jótanácsok

·      Lehetőleg soha ne mosd el az edényt vegyszerrel, ide értve a mosogatószert is. Ezek az anyagok kikezdik a teflonbevonatot.

·      Ha rászáradt az edényre, tengelyre kenyér, áztasd be langyos vízbe pár percre, utána szépen lejön minden maradék.

·      Soha ne használj a sütőedényben, lapátnál éles tárgyat, amellyel felsértheted az teflonbevonatot.

·      Olaj helyett használj vajat, margarint vagy zsírt az edény falának védelme érdekében.

·      Sütés előtt az edényt meleg vízzel érdemes kiöblíteni és bekenni zsiradékkal.

·      Vajazd, margarinozd, zsírozd be az edényt, a tengelyt és a dagasztó lapátokat, hogy később könnyebb legyen kiszedni.

·      A gépet nem szabad hűvös helyen üzemeltetni, mert megakadályozhatja a hideg a kenyér kelését.

·      A gépet nem szabad túl meleg helyen használni, mert attól könnyen túlkelhet a kenyér. A legjobb a szobahőmérséklet.

·      Pontosan ki kell mérni mindent. Habár a lisztek nedvességtartalma és évjárata, valamint a víz eltérő keménysége miatt a házi kenyérsütés sem egzakt tudomány J.

·      Felejtsd el a géphez adott recepteket. Azok - többnyire - külföldi lisztekhez, vízhez, élesztőhöz készültek. Csak kudarc ér, ha azokkal kezded pék karriered.

·      Ha a receptben szereplő kenyérnél kisebbet illetve nagyobbat szeretnél sütni, akkor arányosan csökkents illetve növelj minden összetevőt. Valószínűleg az élesztő mennyiségét az aránynál jobban kell csökkenteni illetve növelni, hiszen kevesebb illetve jóval több lisztet kell "felélesztenie".

·      Folyadék mennyiségénél jó irányelv, hogy a liszt mennyisége a víz 1.6-1.7-szerese legyen. Tehát 300ml vízhez kb. 500g liszt. Teljes kiőrlésű liszt esetén inkább 1.5-szörös a szorzó. Ez sem aranyszabály, inkább irányzék. J

·      A sorrend mindig az legyen, hogy alulra a vizes dolgok (víz, tej, kefir, olaj, margarin olvasztva), rá a liszt, a lisztre oldalra a cukor, mellé só, mellé egyéb kiegészítők (pl. aszkorbinsav), a liszten krátert képezve a tetejére az élesztő.

·      Rugalmas lesz a kenyér 1-2 teáskanál aszkorbinsavtól, ecettől, sikértől. A sav ugyanis segíti a kelést, a plusz sikér javítja a liszt minőségét, így ezektől rugalmas, könnyű lesz a kenyér.

·      A sikér nem búzakeményítő! A sikér fehérje! Bio boltokban vagy malomipari szakboltokban Szejtán-búzahús vagy Pluspan Panification néven keresd.

·      Az aszkorbinsav nem helyettesíti a sikért. A sikér ugyanis a liszt minőségén javít, míg az aszkorbinsav a kelesztést segíti elő és javít a kenyér állagán.

·      Friss élesztővel könnyebb, lazább, magasabb kenyerek süthetőek. De figyelni kell a lejáratukra, mert nem tarthatóak el olyan hosszan, mint a porélesztők. Hűtőszekrényben vagy fagyasztóban érdemes tárolni.

·      Ha magokat vagy sajtot akarsz szórni a tetejére, és nem szeretnéd, hogy a karok szétverjék, akkor azt csak az utolsó kelesztés után kell rászórni. Kicsit vizezd be vagy kend be tojássárgájával a kenyér tetejét, hogy megragadjanak rajta a magok.

·      Ha a sütés kezdetekor adod hozzá a magokat és a géped melegít is (pl. Hauser BM-800), akkor intenzívebb íze lesz a magoknak.

·      Dagasztás közben figyelni kell, hogy gömb alakúra álljon össze a tésztát, ne ragadjon oda az edény falához. Akkor jó a tészta, ha sima felületű, gömbölyű, és egy picit "húzza" a tésztát a kar az edény falától. Ha kézzel megnyomod, akkor legyen ellenállása, de azért látszódjon benne az ujjlenyomatod. Ha nem egyenletes, csomós, nem akar 1 gombóccá összeállni a massza, akkor 1 evőkanál vizet adj hozzá. Ha pedig túl lágy, ragacsos, ott marad a massza a lapát(ok) alatt, akkor 1 evőkanál lisztet tegyél még hozzá.

·      Érdemes 1-2 evőkanál olajat hozzáönteni a masszához dagasztás közbeni csipogáskor. Ettől ropogósabb, zamatosabb lesz a kenyér héja. Ha az elején tesszük hozzá az olajat, akkor az olajos lisztszemcsék nem tudnak annyi vizet felszívni. Valószínűleg ezért írjak a régi receptek is, hogy a már szinte kész tésztába kell beledagasztani az olajat. Addigra a liszt szemcsei felszívták a vizet.

·      Kelesztés és sütés közben már nem tanácsos kinyitni a tetőt, mert összeeshet a tészta.

·      A teljes kiőrlésű lisztek nehezebben kelnek a bennük levő ballaszt anyagok (korpa) miatt, ezért több élesztőt kell használni.

·      Nagy üvegablakú kenyérsütő tetejére tegyél egy konyharuhát, fogókesztyűt, alufóliát "hő visszaverőnek", hogy az üveg alatti rész is szépen megsüljön.

·      A keverőlapátokat a második dagasztás után érdemes kivenni (vizes vagy lisztes kézzel, hogy ne ragadjon a kezedhez a tészta) és akkor a végén kiesik a kenyér az edényből, nem kell rázni. Ez kíméli az edény falát, mert nem súrlódik a kenyér az edény falához. Ráadásul szebben szeletelhető a kenyér, mert nem roncsolja a kenyeret a bent maradt lapát.

·      Ha úgy látszik, hogy a túlkelés veszélye fenyeget (apró hólyagocskák vannak a kenyér tetején, vagy az edény 3/4-éig már feljött a tészta), akkor állítsd le a programot és indítsd el az azonnali sütést. Ilyenkor még nem esik be, ha megsült. Legközelebb, már tudod, hogy mennyi az ideális élesztő mennyiség az adott recepthez.

·      Ha túlkel a kenyér, vagyis beesik a teteje, akkor vagy az élesztő volt sok, vagy a vizes dolgok. Ha több vizet raksz a tésztába attól lágyabb, szivacsosabb lesz ugyan, de sülés közben nem képes megtartani a saját súlyát és beesik a teteje.

·      Édes kalácsféleség készítésekor a sütés vége előtt 10-15 perccel le lehet állítani a programot és akkor nem lesz nagyon sötét a kalács héja.

·      Ha kész a kenyér, ki kell venni az edénnyel együtt a gépből, meg kell várni míg hűl egy kicsit és utána megfordítva kiesik a kenyér belőle. Főleg akkor, ha a keverőlapátokat kivetted az utolsó dagasztás után.

·      A kenyeret konyharuhával letakarva, rácson kell hagyni kihűlni. Ha bent maradna az edényben, akkor a kérge átpárásodna, vizes, ragacsos lenne. Így viszont finom, ropogós lesz.

·      Programozott sütéskor fokozottan ügyelj arra, hogy az élesztő még csak véletlenül se érintkezzen a vízzel várakozás közben, és ne tegyünk bele könnyen romlandó dolgokat, pl. tejet, tojást, mert az reggelre megromlik.

·      Ha tejes receptet akarsz előre programozni, akkor a tej helyett használj vizet és tejport.

·      Szeletelni csak akkor érdemes, ha kihűlt, de legalábbis lehűlt a kenyér, főleg a rozsos kenyereket.

·      Semmivel sem száradnak ki hamarabb a házi kenyerek, mint a boltiak. Sőt! Ha római tálban tárolod, akkor még 1 hét után is ugyanolyan puha, mint frissen!

·      Ha kenyérsütő gépet veszel, szánj rá 2 napot, süssél orrvérzésig és ha nem süt rendesen, vidd vissza. Ha kifutsz a 72 órából, már csak javítják, de 3 napon belül nem vagy köteles elfogadni a javítást. Akkor is süss, ha nem tudjátok elfogyasztani mind. A sok megmaradt kenyeret meglehet zsemlemorzsának szárítani, dió darálón ledarálod, tésztaszűrőn átszitálod és jobb mint a boltban vásárolt (tudod mi van benne). Teszteléshez hasznos kész keverékeket használni (pl. Back Eins-zwei-drei, Kunsági rozsos), mert azok elronthatatlanok. Ha ezek a kenyerek rosszak lesznek, akkor a "hiba az ön készülékében van". J

·      Ne félj attól, hogy megugrik a villanyszámlád: valaki egyszer mérte fogyasztásmérővel, és nem volt közel sem 1 kW! Mostani árakkal számolva kb. 14-15 Ft egy sütés villanyszámlája. A készüléken levő teljesítmény az elméleti határ. Áramot csak a sütés idején fogyaszt, akkor sem folyamatosan, csak a fűtés és melegen tartás idejére. Maga a készülékelektronika üresjáratban elhanyagolható, 1W körüli fogyasztást produkál.

 

(elejére)

 

Ötletek a gyors program használatához

  • langyos legyen (32-35 fokos) a folyadék vagy a margarin
  • friss élesztőt használj, ne porélesztőt
  • kicsit több élesztő kell
  • futtasd fel az élesztőt
  • legalább 65%-ban fehérliszt kell
  • legyen benne aszkorbinsav vagy ecet vagy sikér
  • kevesebb sót használj, mert az akadályozza az élesztőt
  • több cukrot használj

(elejére)

 

Gondold át, milyen kenyérre vágysz

Ha...

akkor...

Kalácsszerűen lágyra, kicsit édeskésre, fehérre

használj tejet, vajat, pici cukrot és készítsd tisztán búzalisztből

Sokáig frissnek akarod, és még teltebb ízűnek

tegyél bele burgonyapelyhet, krumplit is

Tovább elálljon és ne morzsálódjon annyira

tegyél bele főtt krumplit, vagy burgonyapelyhet, kefirt, aszkorbinsavat vagy több zsiradékkal (2 EK vaj, margarin, olíva olaj - de ne sokat, mert egy bizonyos mennyiség után már hátráltatja a kelést) és egy kicsit több sóval sütünk

Karakteresebb kenyér ízt akarsz, és a rostokra is szükséged van

használj Graham lisztet, vagy korpát, és ne tegyél bele tejet

Ha régies, "nagyanyám kenyerét" szeretnél vagy kedveled az enyhén savanykásabb ízű kenyeret

használj joghurtot, vagy kovászt, vagy mindkettőt

Tömör, sötét kenyeret szeretnél

fele-fele arányban használj teljes kiőrlésű lisztet

Barnább színű kenyeret szeretnél

sütés előtt kend meg egy kicsit felvert tojásfehérjével vagy tej+krumplipehely összekeverve ecsettel bekenve amikor kb. 10 perce keleszt

Barnább színű kuglófot, kalácsot szeretnél

vízzel, cukrozott tojásfehérjével szoktuk kenni, hogy szép színe legyen

Világosabb kenyeret szeretnél

használj kevesebb teljes kiőrlésű lisztet

(elejére)

 

Mikor jó a tészta?

Tészta állapota

Tészta jellemzői

Oka

Éretlen

tömött, merev, szívós, alig nyújtható, ragacsos tapintású

kevés gázbuborék keletkezett (rossz élesztő vagy kovász), a sikérszerkezet gubancos, sok a szabad víz

Érett

laza, térfogata megnőtt kétszeresére, rugalmas, képlékeny, száraz tapintású

sok gázbuborék (jó minőségű és elegendő kovász vagy élesztő), kisimult sikérláncok, a víz nagy részét megkötötte a fehérje

Túlérett

kicsit magasabb, puhább, ráncos, ragacsos tapintású, térfogata csökken, "összeesik", elterül, teljesen rugalmatlan, szakadozó, savanyú szagú

a sikér elengedi a vizet, csökken a gáztermelés és a gáztartó képesség

  • Só, zsiradék gátolja az élesztősejtek működését. Nagy zsírtartalmú tésztákban az élesztő hatása alig érvényesül
  • A cukor elősegíti az alkoholos erjedést
  • A kelesztés helyisége 25-30 fok legyen
  • A tésztát a kelesztési idő alatt jó, ha letakarjuk, ezzel a tészta felületének kiszáradását előzzük meg és a benne levő víz sem párolog el
  • Akkor jó a tészta, ha duplájára nő és ha kézzel a felületét megnyomjuk, mélyedés keletkezik, de az egy kis idő múlva eltűnik
  • A kelesztést idejében fejezzük be, különben a túlkelt tészta alaktartó képessége romlik, a készítmény ellapul és a kenyér térfogata csökken

(elejére)

 

Hogyan süssük ki a pékárut a sütőben?

·      sütéskor célszerű minden esetben a receptekben megadott sütési körülményt, hőmérsékletet és időt pontosan betartani

·      középső vagy felső rácsra tedd a pékárut

·      ha a szükségesnél melegebb a sütőtér, akkor rövidebb a sütési idő, de ilyenkor a héj gyorsabban megsül, a belseje viszont sületlen marad

·      alacsonyabb hőmérsékleten a sütött termék héja lassabban színesedik és hosszabb lesz a sütési idő, ilyenkor a kenyér kiszáradhat

·      nagy cukortartalmú tészták sütéséhez alacsonyabb hőmérsékletű sütőtér kell, mert a cukor magas hőmérsékleten karamellizálódik

·      korpás lisztből készült kenyereket is alacsonyabb hőmérsékletű sütőben kell sütni

·      a tetejére tegyél sütőpapírt, hogy ne égjen meg

·      alulra tepsibe vagy kis edénybe tegyél vizet, mert a gőz kell a kenyér felemelkedéséhez és így nem szárad ki

·      légkeveréses sütőben "szélárnyékot" kell csinálni, mert jobban szárítja a kenyeret, zsemlét

·      kedvező héj-, bélzetállapotot és térfogathoz a sütés elején forró sütőtérbe helyezzük a tésztát, majd alacsonyabb hőmérsékleten folytassuk

·      sületlen a tészta, ha oldalát benyomva az nem ugrik vissza; vagy megkopogtatva az alját mély, tompa hangja van

·      kész a kenyér, ha a héja szép aranybarna, elvált a forma oldalától

·      ha lezártad a gázt, hagyd a sütőben a kenyeret még 10 percig

·      ha kivetted, rácsra tedd, hogy alul levegőzzön

(elejére)

 

Hibajelenségek és megoldási ötletek

Nem kelt meg a tészta

  • kevés az élesztő vagy rossz (ezt felfuttatással lehet ellenőrizni - kevés langyos tejbe egy kis cukrot tenni, és bele kell morzsolni az élesztőt, 10-20 perc alatt sokszorosára kell puffadnia
  • lehetőleg friss élesztőt használj
  • futtassd fel az élesztőt
  • az élesztő túl korán érintkezett a folyadékkal (pl. előre programozáskor), ezért már nincs ereje a kelesztésnél
  • csapnivalóan rossz vagy régi a liszt (nincs sikértartalma)
  • a hozzávalók szobahőmérsékletűek legyenek (se túl hideg, se túl forró)
  • a hozzávalókat a helyes sorrendben adagold, különösen késleltetéskor
  • túl sok a só (só kell a bélzet kialakulásához, de a sok só megöli az élesztőgombákat)
  • túl kevés a cukor (az élesztő cukorral táplálkozik  J)

Rágós, sületlen belső

  • túl vizes a tészta
  • nincs eléggé összedolgozva a tészta

Összeesett, beesett kenyér

  • langyos vizet használj, ne forrót
  • jól dagaszd össze a tésztát (megfelelő hosszúságú programot válassz)
  • ellenőrizd, nem járt-e le az élesztő szavatossága
  • kevesebb vizet használj
  • több lisztet használj
  • túl korai vagy gyors élesztőerjedés
  • nincs benne cukor
  • nincs benne (elég) só
  • használj aszkorbinsavat (citromsav) vagy ecetet a stabilabb bélzet szerkezethez

Kész kenyérkeverék teteje programozott sütésnél beesik

  • mivel porélesztő is van benne, a kelesztés hamar beindult és túlkelt a kenyér. Élesztőt tartalmazó kenyérkeveréket nem lehet programozva elkészíteni

Súlyos, csomós szerkezet

  • túl sok liszt
  • túl kevés folyadék
  • túl kevés élesztő
  • túl kevés cukor
  • régi vagy rossz liszt
  • használj 1 TK sikért (pluspan panification) a liszt feljavítására
  • használj aszkorbinsavat (citromsav) vagy ecetet a kelés elősegítésére, stabilabb, rugalmasabb bélzetű lesz

Szivacsszerű a kenyér belseje

  • sok benne az élesztő
  • kevés a liszt sikértartalma (vegyél másik fajta lisztet, pl. BL80-as kenyérlisztet)

Nagyobb lyukak a kenyér belsejében

  • a gép nem tudta jól eldolgozni a tésztát (sok volt a mennyiség - ez a gép motorjára is veszélyes lehet, vigyázz!)
  • az élesztő egy apróbb része egyben maradhatott. Morzsold szét kézzel az élesztőt!

Mitől lesz lazább a kenyér

  • használj aszkorbinsavat (citromsavat) a kelés elősegítésére
  • használj sikért a liszt minőségének feljavítására (a morzsálódást is csökkenti)
  • használj magasabb sikértartalmú lisztet (pl. BL80-as kenyérlisztet)
  • melegítsd elő szobahőmérsékletre az összetevőket, de ne legyenek forróak
  • kisebb mennyiséget süss

Gombaszerű, nem átsült felület

  • a kenyér térfogata nagyobb, mint a sütőforma
  • túl sok liszt
  • túl sok élesztő
  • túl kevés só
  • túl sok cukor

"Szarvacskás" a kenyér teteje, sütés után is nedves-sületlen a belseje

  • túl sok a folyadék (ha csak az élesztő lenne sok, akkor beesik, de átsül rendesen)

Erős élesztőszag

  • túl sok az élesztő mennyisége
  • kerüld el a túlkelesztést
  • ellenőrizd, eléggé megkelt-e a tészta kb. duplájára
  • egy teáskanálnyi ecet csökkenti az élesztő ízét, szagát és a kelést is segíti

Savanyú íz

  • kerüld a túl sok sót
  • friss élesztőt használj

Repedezett héj

  • nem a kelesztéstől, hanem a hőtől "kelt" meg a kenyér (több élesztő kell vagy hosszabb kelesztés)
  • túl sok a liszt
  • túl kevés a víz

Egyenetlen forma

  • a gép nem tudta jól eldolgozni a tésztát, valószínűleg kevés a víz a receptben

Átázott kéreg

  • ha a gép befejezte a programot, vedd ki a kenyeret a formából

Vastag kéreg

  • túl sokáig sült a tészta
  • túl sok benne a cukor

Túl kemény kéreg

  • ellenőrizd, hogy megfelelő lisztet használsz-e
  • cukor helyett használj mézet

Túlkelt a kenyér
(egy darabig szépen nőtt, majd hirtelen behorpadt a teteje)

  • kevesebb vizet használj
  • kevesebb élesztőt használj, próbáld meg 20-25%-kal csökkenteni
  • ha a tészta a sütőforma 3/4-éig feljött, állítsd le a futó programot és indítsd el az azonnali sütést
  • használj egy kicsivel több sót

Szétkenődik a tészta az edény falán, a lapátok alatt; a tészta hozzáragad a kezedhez

  • túl kevés a liszt
  • túl meleg helyen való kelesztés

2008.02.08. 14:02 Idézet

A hamvazószerdától Húsvét vasárnapjáig tartó 40 napos böjt mától kezdődik.

 

Böjti bableves
Szárazbab, lencse, borsó előkészítése: Hogy könnyebben főjenek, ezeket - minimum 6 órára, de inkább egy fél napra - be kell áztatni. A szemek közül a hibásakat és a szemetet kiválogatjuk, majd egy tágas edénybe annyi hideg (vagy szobahőmérsékletű) vizet töltünk a babra, hogy bőségesen ellepje. Ha a szemek megdagadtak, az áztató vizet leöntjük, a babot egy szűrőben tiszta vízzel átöblítjük. A babféléket mindig hideg vízben tesszük fel főni.

Hozzávalók:
20 dkg száraz bab, 10 dkg sárgarépa, 5 dkg petrezselyemgyökér, 1 fej foghagyma, 1 fej vöröshagyma, 1 egész burgonya, só, pirospaprika.


Elkészítés:
A megtisztított és megmosott babot néhány órára víbe áztatjuk, majd hideg vízben feltesszük főni, és a hosszúra vágott zöldséget, sárgarépát, valamint a kettévágott burgonyát, foghagymát, vöröshagymát, sót beletesszük a levesbe. Mikor a bab megpuhult, törött paprikát szórunk a tetejére és összeforraljuk.

 

 

Cibere leves

Hozzávalók: 4-5 gerezd fokhagyma, 1 dl tejföl, 1 dl tej, fél citrom, liszt.

Elkészítés: tegyél fel kb. 1,5 liter vizet főni, adj hozzá 4-5 gerezd apróra vágott, vagy zúzott fokhagymát, forrald fel, majd egy evőkanál liszttel elkevert tejjel és tejföllel habard be. Fél citrom levével ízesítsd savanykásra, majd – gyenge tűzön – melegítsd át.

Tipp: Tálald pirított kenyérkockákkal!

 

Böjti tejfölös leves

 

A vízbe beletesszük a vöröshagymát és a köménymagot és összeforraljuk. A tejfölből és lisztből készült habarásra ráöntjük az elkészített levet, majd újra felforraljuk, megsózzuk. Tetejére nyuszi alakú pirítós mehet. Füleit egy-egy zsályalevélből, bajuszát meg a füvet metélőhagymából készítsük el.
A tavasz első friss zöldségféléjéből, a sóskából készített levest is díszíthetjük ezzel.

 

 

 

Böjti paradicsomleves recept

 

Hozzávalók:
paradicsom 2db,közepes
bio leves kocka 1db
víz 1/2 liter
fokhagyma 1 gerezd
petrezselyem
oregano
sárgarépa 1 db, kicsi


Elkészítés:
A zöldségeket feldaraboljuk. A leveskockát felforraljuk, ebben megfőzzük kb. 10-20 perc alatt a zöldségeket. Vége felé beleszórjuk a fűszereket.
Kicsit hagyjuk hülni leturmixoljuk, majd lepaszírozzuk (magok!!!).
Petrezselyem zölddel díszítve fogyasztjuk.

 

Falafel (csicseriborsó-fasírt)

 

Hozzávalók:

44 dkg csicseriborsó

1 kis fej vöröshagyma

1 tojás

2 evõkanál aprított petrezselyem

2 gerezd fokhagyma

2 mokkáskanál õrölt koriander

2 mokkáskanál õrölt kömény

1 teáskanál sütõpor

olaj



ELKÉSZÍTÉSE:

A csicseriborsót átválogatjuk és megmossuk, majd négy-ötszörös mennyiségû hideg vízbe áztatjuk néhány órára vagy akár egész éjszakára. Másnap leszûrjük, jól lecsöpögtetjük, majd turmixgépben finomra õröljük. Hozzáadjuk a tojást, a finomra vágott vöröshagymát, az összenyomott fokhagymagerezdeket, a petrezselymet, a köményt, 1 evõkanál vizet és a sütõport. További 10 másodpercig turmixoljuk, amíg durva masszát kapunk.

Lefedve 30 percig pihentetjük. A falafelmassza púpozott evõkanálnyi adagjaiból gömböket formálunk, és kézzel kinyomjuk belõlük a fölösleges folyadékot. Mély, vastag aljú edényben közepes lángon felhevítjük az olajat. A falafelgolyókat nagy kanállal óvatosan az olajba tesszük, 3-4 percig sütjük õket. Amelyik aranybarnára sült, azt szűrõkanállal óvatosan kiszedjük az olajból.

Hidegen, melegen egyaránt fogyasztható, zöldségekkel pedig pitakenyérbe tölthetjük.

 

Böjti káposzta

50 dkg savanyú káposzta

1 fej fehér káposzta

25 dkg rizs

4 kemény tojás

1 fej vöröshagyma

1 gerezd fokhagyma

1 csokor kapor vagy petrezselyem

1 alma vagy birsalma

2 dl tejföl

1 kiskanál pirospaprika

2 kiskanál levesízesítő por

1 kiskanál törött bors

2 evőkanál liszt

2 evőkanál olaj

Elkészítése:

 

         A vöröshagymát olajban megpirítjuk, néhány percig sütjük rajta a rizst, majd sóval, borssal, pirospaprikával fokhagymával ízesítjük és kevés vízzel kb.: 5 percig pároljuk.

Kihűlés után összekeverjük a kockára vágott keménytojásokkal és a káposzta leveleket megtöltjük. Az edény aljára rakjuk a savanyú káposztát, belekeverjük a felvágott kaprot vagy petrezselymet és a felszeletelt almát. A töltelékeket rátesszük. Annyi vizet öntünk rá, amennyi ellepi, a levesízesítőt hozzátesszük és kis lángon puhára főzzük. Liszttel elkevert tejföllel habarjuk be.

 

Diókolbász

50 dkg pucolt dió
2 közepes fej vöröshagyma
1 fej fokhagyma
kb. 4-5 deka valóban kiváló minőségű szegedi pirospaprika
kicsi só
kb. 35-40 dkg jóféle füstölt sajt (füstölt Anikó kiváló ízű hozzá)
1 teáskanálnyi majoránna
1 mokkáskanálnyi őrölt feketebors
fél mokkáskanálnyi őrölt kömény
2-3 evőkanál étolaj

A hagymát, fokhagymát turmixgépben finomra aprítjuk, esetleg kis lyukú reszelőn lereszeljük. A pucolt diót durvára aprítjuk (szintén lehet turmixban), a sajtot lereszeljük. Egy nagy tálban a pirospaprikát (nagyon fontos a kolbászhoz a kiváló minőségű paprika, ne kísérletezzünk olcsó, vagy házi paprikákkal) az étolajjal elkeverjük, (ettől megőrzi élénk színét), beletesszük a többi fűszert, kivéve a sót, majd beletesszük a diót, a sajtot, a hagymákat, fokhagymát. Nagyon alaposan összedolgozzuk, majd megkóstoljuk, hogy mennyit kell esetleg sózni - mivel a füstölt sajt sós, nem kell bele sok - kívánt mértékben sózzuk. Só helyett esetleg tehetünk hozzá szintén jól beledolgozva egy füst ízű kockát is, de ha jóféle a sajt, nincs szükség plusz füstölt ízre. Ha valaki csípősen szereti a kolbászt, tehet bele egy kis csípős paprikát is.
Az elkészült masszából kolbász alakú hengereket formálunk, folpack vagy alufólia csíkokba tekerjük, a végeit becsavarva hideg helyen (hűtőben) 2-3 napot hagyjuk összeérni. Ezt követően fogyasztható, ízében erősen hajaz a jó gyulaira, ahhoz hasonlóan felhasználható-.

 

Böjti juhtúrós lángos

Hozzávalók:

 

                   10 darabhoz:

40 dkg liszt

1,2 kg főtt burgonya

1,5 dl olaj

2 dkg élesztő

3 dkg cukor

2 dl tej

kevés só

a töltelékhez:

25 dkg juhtúró

1 dl tejföl

1 csokor kapor

Elkészítése:

 

         A megtisztított, megmosott burgonyát sós vízben megfőzzük. Leszűrjük és forrón áttörjük. Az élesztőből kevés cukorral, langyos tejjel és liszttel kovászt készítünk. Langyos helyen megkelesztjük, a liszthez hozzátesszük a burgonyát, a megkelt kovászt beleöntjük, sózzuk, és annyi langyos tejet adunk hozzá, hogy kenyértészta keménységű legyen. Jól eldolgozzuk, gyúrjuk, majd liszttel megszórva, tetejét letakarva, langyos helyen kelesztjük. Ha megkelt, lisztezett deszkára borítjuk, ujjnyi vastagságra nyújtjuk és tetszés szerinti formára szaggatjuk. Mielőtt a forró zsírba tesszük két-három helyen késsel bevagdossuk. Mindkét oldalát pirosra sütjük az olajban. A friss juhtúrót egyenletesen rákenjük a lángosokra, meglocsoljuk 1 dl tejföllel megszórjuk a finomra vágott kaporral. A lángosokat félbehajtjuk és kissé összenyomkodjuk. Tűzállótálon vagy bevonatos tepsiben 5-10 percre a sütőbe tesszük.

Forrón tálaljuk.

 

Gánica

Hozzávalók:

1 kg burgonya
• 3 nagy fej vöröshagyma
• liszt, olaj, tejföl, só, bors

Elkészítés:

A nagyobb kockára vágott vöröshagymát forró olajon fonnyaszd meg. A meghámozott, felszeletelt krumplit főzd meg sós vízben, majd levét leöntve törd át. Keverj hozzá 2-3 evőkanálnyi lisztet, ízesítsd sóval, borssal és fortyanásig főzd tovább, hogy sűrű pépet kapj. Egy kiolajozott jénai tálba szaggass galuskákat a püréből. Locsold rá az üvegesre párolt hagymát és szaftját. Előmelegített sütőben rövid ideig – pirulásig – süsd. Tálaláskor meghintheted tejföllel.
Édes változatban a krumpli főzésénél kevesebb só és bors kell hozzá. Üvegesre párolt hagyma helyett pedig cukrozott mákkal hintsd meg a krumpligaluskákat.

Paprikás lepény

 

• 50 dkg liszt
• 2-2 kiskanál só
• pirospaprika
• kb. 0, 5 liter víz
1 dl olaj
2 dl tejföl

Elkészítés:

A lisztet, sót, pirospaprikát keverd össze, öntsd fel kb. 0, 5 liternyi langyos vízzel és add hozzá az olajat, majd a tejfölt. Alaposan gyúrd át és fél óráig pihentesd. Belisztezett deszkán gyúrd rúd alakúra és késsel vágj belőle szeleteket, ezeket lapítsd ki cipó formára. Pihentesd a tepsiben, tetejét kend meg tojással. Előmelegített sütőben kb. 15-20 perc alatt süsd készre.

 

Kelkáposztás Tofu-ragu, hajdinával

Hozzávalók:

• egy fej vöröshagyma
• 3 gerezd fokhagyma
• 20 dkg hajdina

A raguhoz:

• egy fej vöröshagyma
• 20 dkg tofu
• egy kisebb fej kelkáposzta
• egy kiskanál szójaszósz
• olívaolaj

Elkészítés:

A tofut vágd fel egyforma nagyságú kockára és locsold meg egy kiskanálnyi szójaszósszal, majd vajon rövid ideig pirítsd meg. A hajdinát hideg folyó vízbe mosd át néhányszor. Kevés olívaolajon párold meg az apróra vágott hagymát, majd add hozzá a csíkokra vágott kelkáposztát, és kevés víz hozzáadásával párold puhára. Fűszerezd sóval, borssal, kakukkfűvel, majoránnával, szójaszósszal.
A körethez kevés olajon párold meg a csíkokra vágott vöröshagymát, add hozzá az apróra vágott fokhagymát, és öntsd hozzá a víztől lecsöpögtetett hajdinát. Rövid ideig pirítsd meg, majd öntsd fel dupla annyi vízzel. Sózd meg és tetővel lefedve párold puhára.

 

Gombafasírt

Hozzávalók:

# 50 dkg főtt gomba

# 3 főtt krumpli

# 1 hagyma

# 6 gerezd fokhagyma

# só

# bors

# paprika

# 3 kanál liszt

# olaj a sütéshez

# petrezselyem

# (1 tojás)

 

Elkészítés: A hagymat 1 kanal olajon üvegesre dinszteljük uvegesre. A gombát egészen apróra vágjuk (vagy ledaráljük), hozzáadjuk az összetört főtt krumplit, a sót, borsot, paprikát, a zúzott fokhagymát és a lisztet. Ehhez jön a hagyma és a petrezselyemzöld. Félkemény masszát kapunk, amiből lapos labdacsokat készítünk, lisztbe vagy zsemlemorzsába forgatjuk, és kisütjük.

 

Ez egy böjtös recept, de ha tojast teszel hozzá. akkor még finomabb!

 

Megjegyzés:

Tehát nem nagyon különbözik a klasszikus fasírttól. Van, amikor a hagymát meg a krumplit nyersen teszem hozzá, de akkor lágy lesz a massza.

 

 

 

 

 

 

 

 

Füstöltsajtos burgonyasaláta  

Újabb böjti étel!

2 pohár kockára vágott füstölt sajt (Karaván, Parenyica),
3 pohár kockára vágott főtt burgonya,
apróra vágott zellerzöldje,
3 újhagyma apróra vágva,
2 lereszelt kemény tojás,
lehet bele rakni apróra vágott sonkát 1 pohárral, de böjtben ez ki is maradhat.

Ezeket egyberakjuk és összekeverjük. 1 pohár majonézbe 2 evőkanál citromlét, kevés sót és borsot keverünk, majd ráöntjük a salátára és jól összeforgatjuk. Egy órára betesszük a hűtőbe, majd retekszeletekkel, petrezselyemzölddel díszítve tálaljuk.
(Megjegyzés: 1 pohár = 3 dl, így 6-8 főre készül a saláta)

 


2008.02.02. 09:08 Idézet

Casanova csapdája

Hozzávalók

40 dkg borjúlapocka

3 db alma

2 dl tejszín

1 dl fehérbor

1 evőkanál KNORR Delikát Magyaros Paprikakrém

1/2 citrom

1 dl étolaj

0, 5 liter húsleves

1 mokkáskanál

egész kömény

           

           

 

A húst megmossuk, nagyobb darabokra vágjuk. Kevés hevített olajon pirítani kezdjük. Hozzáadjuk a Delikát Magyaros Paprikakrémet, felöntjük a borral és a tejszínnel. Ízesítjük kevés szűrt citromlével, egész köménnyel, sóval. Mikor a hús majdnem megpuhult, hozzáadjuk a meghámozott, magházatlanított és cikkekre vágott almákat. Rövid idő alatt készre főzzük.


2008.02.02. 08:59 Idézet

Női vágy


Hozzávalók:

50 dkg filézett pulykamell
1 doboz ananász
10 dkg mandarin
10 dkg dióbél
2 dl tejszín
2 cl narancslikőr
1 dl étolaj
1 ek KNORR Delikát Szárnyas Fűszerkeverék, őrölt curry

A megmosott, lecsepegtetett pulykamell filéből 4-5 dkg-os szeleteket vágunk.
Besózzuk, meghintjük Delikát Szárnyas Fűszerkeverékkel, majd előhevített
olajon elősütjük.

Hozzáadjuk a leszűrt ananászdarabokat, a tisztított, durvára vágott dióbelet
és a gerezdekre szedett mandarint.

Felöntjük a tejszínnel, meghintjük curryvel, és lassú tűzön forraljuk. Kevés
narancslikőrrel utóízesítjük.
Vajas, tejjel kikevert burgonyapürével körítjük.


2008.01.31. 15:11 Idézet

Hamis bableves
Répát karikára vágok, füstölt sonkát, vagy szalonnát apró kockákra. Felteszem főni, fokhagyma, babérlevél, zeller-és petrezselyemzöld, só, bors. Amíg fő, addig reszelek vöröshagymát, és hagymás-paprikás rántást készítek. Amikor megfőtt a répa, akkor beleöntök egy konzerv babot, belekeverem a rántást és összefőzöm. Tejföllel vagy anélkül is finom.


2008.01.31. 10:41 Idézet

Lencsesaláta

ImageAki nem szereti túlzottan a lencsét, ezt a formáját az is kedveli.

 

Hozzávalók:
* 0,5kg lencse
* 4-5 fej lilahagyma
* 2 db babérlevél
* 1 mokkáskanál őröltbors
* 3 citrom leve
* 2 kávéskanál + 1 mokkáskanál só
* 1 púpos kávéskanál porcukor
* 2 evőkanál olivaolaj
* 5 deka feta sajt

Elkészítése:
A lencsét 2-3 órával a felhasználás előtt alaposan megmossuk és beáztatjuk.
Feletsszük főni annyi hideg vízben amennyi ellepi, 2 kávéskanál sóval és a babérlevéllel.
Figyeljük, nehogy szétfőjön (forrástól számítva kb. félóra).
Közben készítsük el a salátalét.
Egy tálba öntsük bele a citromok kifacsart levét, az olajat, cukrot, borsot. Keverjük össze 1 deci vízzel.
A lilahagymát vágjuk karikákra, vagy nagyobbacska kockákra és dobjuk a salátalébe.
Készíthetjük marinált vöröshagymával is. Ebben az esetben a karikára vágott vöröshagymát leforrázzuk annyi vízzel, ami ellepi. Tíz perc múlva leszűrjük róla a vizet és beledobjuk még melegen a salátalébe.

A megfőtt lencsét leszürjük és úgy forrón a salátalébe keverjük.
Hagyjuk kihűlni és összeérni, majd tegyük a hűtőbe.

Tálaláskor szórjunk a tetejére kockákra vágott feta sajtot.

Jó étvágyat hozzá!

 

 


2008.01.27. 10:51 Idézet

Hercegnő burgonya        

 

Hozzávalók: 1 kg burgonya, 12 dkg vaj, 4 tojássárgája, 1 kis reszelt szerecsendió, só.

 

A burgonyát meghámozva kockákra vágjuk, és sós vízben megfőzzük. Leszűrjük, és néhány percig fedő nélkül a tűzön hagyjuk, hogy a víz teljesen elpárologjon. Ezután áttörjük Hozzákeverjük a lágy vajat, a tojássárgáját és a szerecsendióval fűszerezzük.

Kivajazunk egy sütőlapot és arra egyenletes kis karikákat nyomunk a fűszerezett képlékeny masszából. Előzőleg egy megfelelő méretű (és az egyik sarkán levágott) nejlonzacskóba töltjük a burgonyamasszát. Kb. 180 C fokos sütőben aranysárgára sütjük.

 

Nagyon jó köret, mert jól is néz ki. Különböző halból, szárnyas, marhahúsból készült mártásos ételek mellé adjuk. (Elkészítési idő kb. 3/4 óra.)


2008.01.24. 18:59 Idézet

Palacsinta kókusszal, ananásszal

 

Hozzávalók 8 darabhoz:
8 édes palacsinta
10 dkg cukor
10 dkg kókuszreszelék
1 csomag vaníliás cukor
1 őrölt szerecsendió
1 ek. citromlé
10 dkg darabolt ananász, konzerv
1 evőkanál vaj
Elkészítés: Az alaprecept szerint elkészítjük a palacsintatésztát, 8 palacsintát sütünk belőle, melegen tartjuk. Az ananászt lecsepegtetjük, a gyümölcsöt egészen apróra vágjuk. A cukorból és 2 dl ananászléből (ha nincs annyi vízzel egészítsük ki) cukorszirupot főzünk. Belekeverjük a kókuszreszeléket, a vaníliás cukrot, és mérsékelt tűzön folytonos keverés mellett 4-5 percig főzzük. A tűzről levéve szerecsendióval és citromlével ízesítjük, majd belekeverjük az ananászdarabokat. A krémmel megtöltjük a palacsintákat, feltekerjük, és forró, olvasztott vajjal megkenve tálaljuk.
Munka: kb. 1 óra
Fogyasztható: kb. 1,5 óra múlva


2008.01.19. 08:25 Idézet

Farsangi részeges csirke

· 1 egész csirke
· 8 dkg vaj
· 3 dl fehérbor
· 12 dkg füstölt szalonna
· majoránna
· őrölt bors
· só

A megmosott csirkét kívül-belül megsózzuk, belsejét majoránnával, külső felületét borssal fűszerezzük. Az így előkészített csirkét magas falú tepsibe helyezzük, leöntjük olvasztott vajjal, továbbá aláöntjük a fehérbort. Sütőben, letakarva pároljuk, szükség szerint pótoljuk az elpárolgott bort. Amikor megpuhult, hajszálvékony szalonnaszeleteket borítunk rá, és ropogósra sütjük. A hatás kedvéért természetesen növelhető a fehérbor mennyisége, ízlés szerint.


2008.01.13. 09:33 Idézet

Ázsiai becsinált leves

Hozzávalók (4 személyre): 20 dkg kínai kelkáposzta, 2 szál sárgarépa, 15 dkg gomba, 1 filézett csirkemell (35 dkg), 1 db gyömbér, 1 l tyúkhúsleves (kockából), 10 dkg rizs, 2 evõkanál szójaszósz, 1 csokor metélõhagyma

Elkészítése: A kelkáposztát megtisztítjuk, megmossuk és csíkokra vágjuk. A répát meghámozzuk, rudacskákra vágjuk. A gombát megmossuk, félbevágjuk. A csirkemellet megmossuk, kockákra vágjuk. A gyömbért meghámozzuk, finomra reszeljük, és a húslevessel felfõzzük. Hozzáadjuk a rizst, és alacsony hõfokon 8-10 percig pároljuk. Az elõkészített zöldségeket, a gombát és a húst hozzáadjuk, és további 5 percig fõzzük. A hagymát megmossuk, összevágjuk. A levest a szójaszósszal ízesítjük, és megszórjuk a metélõhagymával.


2008.01.13. 09:31 Idézet

Burgonyagombóc-leves

Elkészítési idő:60 perc

Hozzávalók:

  • 50 dkg burgonya,
  • 16 dkg finomliszt,
  • 2 evõkanál olaj,
  • 15 dkg nem nagyon száraz füstölt kolbász,
  • 1 evõkanál zsír,
  • 1 csapott evõkanál "piros arany" paprikakrém,
  • 1 közepes szál sárgarépa,
  • 1 közepes szál petrezselyemgyökér,
  • 1 kis fej vöröshagyma,
  • 2 dl tejföl,
  • 2 gerezd fokhagyma,
  • 1 mokkáskanál törött fekete bors ,
  • kevés só,
  • 1 csokor petrezselyemzöld.

Elkészítés: Két evõkanál olajat felforrósítok, majd két csapott evõkanál lisztet aranysárgára pirítok rajta, közben állandóan kevergetem. A tûzrõl lehúzva belekeverem a megtisztított és nagyon finomra metélt vöröshagymát meg a paprikakrémet, majd azonnal ráöntök két deci hideg vizet és simára, csomómentesre keverem. A tûzre visszatéve beleteszem az elõzõleg megtisztított és felkarikázott zöldségeket, az ugyancsak karikára vágott, bõrétõl megfosztott kolbászt és beleszórom a törött borsot. Felöntöm még egyliternyi vízzel, folytonosan kevergetve felforralom és tíz percig fõzöm. Közben a burgonyagombóchoz szükséges, héjában megfõzött burgonyát még forrón meghámozom és azonnal összetöröm. Összegyúrom a zsírral és a maradék liszttel, jól megsózom és a megmosott, apróra vágott petrezselyem felével fûszerezem. Nedves kézzel apró gombóckákat formálok a tésztából és a forrásban lévõ levesbe beletéve megfõzöm. Amikorra az összes gombóc a leves színére jött, meg is fõtt. Legalább tíz percig hagyom "higgadni", csak ezután tálalom.


2007.12.29. 12:43 Idézet


Brokkolis póréhagyma-saláta
25 dkg mirelit brokkoli, 2 nagy szál póréhagyma fehér része, 15 dkg párizsi, 25 dkg savanyú káposzta, 2 dl kefir, 3 evőkanál olaj, ecet, és cukor, ízlés szerint, 1/2 mokkáskanál törött fekete bors, só
A még fagyos brokkolit forrásban lévő, enyhén sózott vízbe dobom, és az újraforrástól számított 3 percig főzöm, majd leszűröm. (A brokkoli ne főjön puhára, inkább "harapható" legyen.) Félretéve hagyom kihűlni. A hagymát megtisztítom, és a fehér részét nagyon vékony karikákra vágom. Meg is sózom, és néhány percre félreteszem. A párizsi héját lehúzom, és vékony csíkokra aprítom, a savanyú káposztát is felaprózom. Salátástálban 1/2 dl-nyi borecetet elkeverek 1/2 dl vízzel, a kefirrel, ízlés szerint cukorral és az olajjal, majd a borsot is beleszórom. A salátalébe keverem a pórét, a párizsit és a brokkolit, valamint a savanyú káposztát. Az egészet óvatosan átforgatom, majd befedve beteszem a hűtőszekrénybe. Fél napig érlelem, ezután ismét átkeverem.
Fokhagymás - tejes hagymasaláta
Hozzávalók: 50 dkg vékony karikákra vágott hagyma, 6 gerezd zúzott fokhagyma, 2 vékony szelet friss gyömbér, 4-5 megrepesztett kardamommag, 2 dl olaj, 2 tk chilipor, fél citrom leve, 5 szem szegfűszeg, 5 centis fahéjdarab, 2 tk cukor, só, 1 dl tej
Magas falú serpenyőben felforrósítjuk az olajat, és folyamatosan kevergetve aranysárgára pirítjuk benne a hagymát, a fokhagymát, a gyömbért és a kardamomot. A megsült hagymát kivesszük és félretesszük. Az olajat leöntjük, és a serpenyő alján visszamaradt olajba szórjuk a chiliport, majd felöntjük a citromlével és 2-3 ek vízzel. Lefedve lassú tűzön 5 percig pároljuk. Visszatesszük a sült hagymát, hozzáadjuk a szegfűszeget, a fahéjat, a cukrot és a sót, felöntjük a tejjel. 2-3 perc alatt összefőzzük.
Fokhagymás kaviársaláta
Hozzávalók: 25 dkg piros, fehér és fekete ribiszke vegyesen (de lehet egyfajta is), 12 db fürjtojás, 2 dl majonéz, 2 dl tejföl, 2 evőkanál frissen reszelt torma, 2 kis doboz kaviár, fél citrom leve, 3 gerezd fokhagyma, só, cukor, fehér bors, ízlés szerint, saláta levelek
A fürjtojásokat keményre főzöm és meghámozom, majd félbe vágom. A ribiszkét a száráról leszemezem, szűrőben megmosom, és jól lecsöpögtetem. A majonézt simára keverem a tejföllel, a citromlével, a reszelt tormával, a zúzott fokhagymával és annyi sóval, cukorral, őrölt fehér borssal ízesítem, hogy kellemesen pikáns, enyhén csípős mártás legyen. Ebbe forgatom a fél fürjtojásokat, és nagyon óvatosan (hogy el ne pattanjanak) a gyümölcsöt meg a kaviárt. Koktélos pohárban (vagy kompótos tálkákban), saláta levelekre halmozva, nagyon hidegen tálalom. (Különleges, ünnepi menü előétele lehet.)
Fokhagymás majonéz
Hozzávalók: 2 tojás sárga, 3 dl olaj, 1 evőkanál citromlé, 1 evőkanál mustár, 6 gerezd fokhagyma, 1 teáskanál só, 2 teáskanál porcukor, 1 mokkáskanál törött fehér bors
A mártás készítése előtt, legalább fél órával, kikészítem a tojást, és az összes többi hozzávalót, hogy egyformahőmérsékletűvé váljanak. A tojás sárgákat keverőtálba rakom. Néhány csepp citromlevet és a mustár negyedét ráöntöm, majd az olajat cseppenként keverem bele. Ha már vajszerű, apránként hozzáöntöm a többi citromlevet és a mustárt. Beleszórom a sót, a borsot, a cukrot, végül a megtisztított és összezúzott fokhagymát is hozzáteszem. Addig keverem, amíg egynemű, sűrű, sima mártás lesz belőle. (Keverőgéppel 3 perc alatt elkészíthető.) Ez a mártás jól záródó üvegben tárolva, hűtőszekrényben akár 2 hétig is eláll. Felhasználás előtt hígítható tejföllel, kefirrel, joghurttal, borral, tejszínnel, esetleg kevés paradicsomlével. Halhoz, húshoz, szárnyashoz, vagy olajban sült, bundázott zöldségféléhez illik.
Fokhagymás sajtsaláta
Hozzávalók: 25 dkg füstölt sajt, 2 csokor zöldhagyma zöldjével együtt, 1 salátauborka, 1 kis fej saláta, 1 evőkanál zöldbors, 4 gerezd fokhagyma, 4 evőkanál borecet, 4 evőkanál olaj, ízlés szerint só
A sajtot, fél cm-es kockákra aprítom, és tálba rakom, a megtisztított, és felkarikázott zöldhagymát kissé megsózom, és jól összekeverem. A pácléhez a borsot mozsárban durvára töröm, a megtisztított fokhagymát fokhagymaprésen átnyomva hozzáadom. A borecetet, az olajat és a sót közékeverem. A páclevet a sajtra öntöm, és 10 percig hagyom állni. Közben többször is megforgatom. Az uborkát meghámozom, és félbevágva kimagozom. Akkora kockákra aprítom, mint amekkora a sajtkocka, majd hagymával együtt a sajthoz teszem. A salátát megtisztítom, megmosom és leszárítom. A külső nagy leveleit négy tányéron elosztom. A kisebb leveleket finom csíkokra metélem, és a sajtos- uborkás- hagymás keverékhez adom. Még egyszer megízesítem, és a salátalevelekre halmozom.
Francia hagymasaláta
Hozzávalók: 50 dkg gyöngyhagyma, (nagy szemű dughagyma), 1 dl olaj, só ecet
A tisztított hagymafejeket sós vízben üvegesre főzzük, leszűrjük, és alaposan lecsöpögtetjük, majd forró olajban szépen megpirítjuk. A hagymát tálra szedjük, ecettel megöntözzük, megsózzuk, végül ráöntjük az olajat, amiben sült. Jól lehűtve tálaljuk.
Gyümölcsös fokhagymás saláta
Hozzávalók: 40 dkg meggy, 2 csokor zöldhagyma szárával együtt, 2 fej zsenge karalábé, 1 csokor retek, 2 db zöldpaprika, 5 gerezd friss fokhagyma, 3 dl kefir. 10 dkg juhtúró, 4 evőkanál olaj, ízlés szerint, só
Először elkészítem a saláta mártását: az olajat simára keverem a juhtúróval és a kefirrel, majd beleteszem a nagyon finomra vágott, tisztított zöldhagymaszárat, a zúzott fokhagymát és kevés sót. A megtisztított karalábét, a megmosott (de hámozatlan) retket, az ugyancsak megmosott és kicsumázott zöldpaprikát nagyon vékony csíkokra vágva, egy tálban megsózom, és jól összeforgatom, majd belekeverem a mártásba. A zöldhagymát tisztítás után felkarikázom. A meggyet megmosom, kimagozom, ezután a hagymával együtt hozzáadom a salátához. Az egészet össze- keverem és behűtöm. Salátalevelekre tálalom. Köretnek is jó hideg vagy meleg sült csirke mellé, de magában is, néhány szelet pirított barna kenyérrel egészséges vacsora.
Hagymás babsaláta
Hozzávalók: 15 dkg nagy szemű bab, 3 nagy fej lilahagyma, 4 nagy paradicsom, 10 dkg juhsajt, 3-4 evőkanál borecet, 5 evőkanál olaj, frissen őrölt, fehér bors, ízlés szerint, 1 teáskanál szárított bazsalikom, só
A babot kevés sós vízben puhára főzöm, és szitán lecsöpögtetem. A megtisztított hagymát nagyon vékony karikákra vágom, és kissé megsózom, majd összekeverem. A paradicsomot ugyancsak vékony gerezdekre aprítom. A sajtot kis kockákra metélem. A saláta összes hozzávalóját mély salátástálba öntöm. A mártáshoz az ecetet ugyanannyi vízzel összekeverem (csak kevés salátalére van szükség), beleszórom a bazsalikomot, és 5 percig forralom. Ezután hozzákeverem az olajat, a sót és a borsot, majd még forrón ráöntöm a salátára. Átforgatom, és addig hagyom állni, amíg a bab egészen kihűl. Ezután a tálat befedem, és a hűtő- szekrényben legalább fél napig hűtöm.
Hagymás vegyes saláta
Hozzávalók: 2 nagy, savanykás alma, 25 dkg újburgonya, 2 nagy fej lilahagyma, 2 kovászos uborka, 1,5 dl majonéz, 2 dl tejföl, 1 csokor friss kapor, fél dl kovászosuborka-lé, só és törött fehér bors, ízlés szerint
A megtisztított vöröshagymát nagyon finomra metélem, megsózom, és 15 percig hagyom állni. Közben a mártáshoz a majonézt összekeverem a tejföllel és az uborka lével, majd megsózom, megborsozom. Belekeverem a megmosott és lecsöpögtetett, nagyon finomra aprított kaprot is. A megmosott újburgonyát héjastól megfőzöm, meghámozom, és vékony karikákra vágva még melegen beleteszem a mártásba. Hozzáteszem a megmosott, kicsumázott és nagylyukú reszelőn lereszelt almát, valamint az ugyancsak lereszelt kovászos uborkát. Az egészet összekeverem, és hagyom, hogy egészen kihűljön. Befedve beteszem a hűtőszekrénybe. Legalább fél napig hűtöm, de az sem baj, ha egy napig vár a hűtőben, az ízei jól összeérnek.
Hagymasaláta 1.
Hozzávalók: 40 dkg vöröshagyma, 40 dkg alma, 3 ek olaj, 1 kk curry, 1 kk só, 2 ek tejföl Készítés: A hagymát szeleteljük fel, a meghámozott almát vágjuk apróra. Öntsük tűzálló kerek tálba az olajat és a mikróban melegítsük 3 percig. Tegyük bele a vöröshagymát, az almát és a fűszereket, takarjuk le és 15 percig főzzük. Félidőben keverjük meg. Főzés után adjuk hozzá a tejfölt. Sült húsokhoz kiváló meleg körítés.
Hagymasaláta 2.
Meghámozunk, és karikákra vágunk egy fél kiló vöröshagymát (legjobb hozzá a lila hagyma), és leöntjük enyhén ecetes- sós-cukros páclével. Beledarálunk egy mokkáskanálnyi mustármagot, és hideg helyen néhány napig érleljük. Tálalás előtt leöntjük róla a levét, és megöntözzük egy kevés olajjal. Ízesíthetjük csípős mustárral, vagy leönthetjük tejfölös, illetve joghurtos salátamártással is. Száraz persenyéhez, halhoz vagy héjában sült burgonyához kitűnő.
Ínyencek salátája
Hozzávalók: 60 dkg jó érett, piros és fehér szőlő vegyesen, 15 dkg reszelt rokfort, 3 dl tejföl, 2 evőkanál nagyon finomra darált dió, 1 csokor zöldhagyma, zöldjével együtt, fél dl frissen préselt must (vagy félédes fehérbor). 3 gerezd fokhagyma, 1 mokkáskanál őrölt fehér bors.
A saláta mártásához a tejfölt összekeverem a reszelt rokforttal, hozzáöntöm a mustot, beleszórom a darált diót, és belekeverem a megtisztított, valamint szétzúzott fokhagymát. A szőlőt a száráról leszemezem, majd szűrőben gondosan megmosva hagyom, hogy jól lecsöpögjön. A zöldhagymát tisztítás után vékony karikákra vágom, és kissé megsózom. 10 percig hagyom állni. Ezután a mártásba forgatom a szőlőszemekkel együtt, és azonnal tálalom. (Jó, ha minden hozzávaló jó hideg.)
Kínai hagymasaláta
Hozzávalók: 1 kicsi, zsenge kínai kelkáposzta, 1 hosszú szál kígyóuborka, 2 csokor zöldhagyma zöldjével együtt, 2 dl frissen kipréselt narancslé, 3 gerezd fokhagyma, 2 evőkanál szójaszósz, 2 evőkanál olaj, 1 evőkanál citromlé, 1 diónyi friss gyömbérgyökér (ha nincs, 1 mokkáskanál őrölt gyömbér), só, cukor, mustár, ízlés szerint, 1 csapott mokkáskanál törött fehér bors.
A salátaöntetet készítem el először: a narancslevet összekeverem a mustárral, a citromlével, a szójaszósszal, majd az összezúzott fokhagymával, őrölt fehér borssal és kevés cukorral ízesítem. A felforrósított olajon megfuttatom a megreszelt gyömbért (vagy a gyömbérport), és azonnal belekeverem a mártásba. A kínai kel külső, fonnyadt leveleit letisztítom, és a kemény torzsájával együtt nagyon vékony metéltre vágom. Megsózom (de nem besózom), és a megreszelt nyers uborkával hozzáteszem a mártáshoz. Végül a megtisztított és felkarikázott hagymát is beleteszem. Óvatosan összeforgatom, és befedem. Néhány órára berakom a hűtőszekrénybe.
Korhely saláta
Hozzávalók: 2 nagy narancs, 25 dkg savanyú káposzta, 2 nagy fej lilahagyma, 4 evőkanál olaj, fél dl savanyú káposztalé, 3 gerezd fokhagyma, 1 mokkáskanál törött fehér bors, kevés só, csipetnyi cukor
A megtisztított hagymát egészen apró kockákra vágom, és megsózva jól összekeverem. 15 percig pihentetem. A savanyú káposztát ugyancsak nagyon apróra vágom. A meghámozott narancsot először karikákra szeletelem, majd a karikákat felkockázom. A savanyúkáposzta-levet elkeverem az olajjal és a zúzott fokhagymával, ezután csipetnyi cukorral és borssal ízesítem. A salátalevet salátástálba öntöm, beleforgatom a káposztát, a hagymát és a narancsot. Az egészet jól összekeverem, és a hűtőszekrényben fél napig érlelem.
Lencsés hagymasaláta
Hozzávalók: 10 dkg lencse, 8 kicsi, nem szétfövő burgonya, 2 csokor zöldhagyma, 1 csokor finomra vágott snidling, 2 evőkanál bor- vagy gyümölcsecet, 4 evőkanál olívaolaj (vagy egyéb salátaolaj), 2 kis fej vöröshagyma, só és frissen őrölt fehér bors, ízlés szerint.
A megmosott és átválogatott lencsét 2 óráig bő vízben áztatom. Ezután az áztatóvizet leöntöm, és friss vízben puhára főzöm. (Nem kuktában, mert az apró lencse eltömheti a kukta szelepét!) Amíg a lencse fő, a héjas burgonyát is megfőzöm. Ezután meghámozom, és karikákra szeletelem. A zöldhagymát megtisztítom, megmosom, és nagyon vékonyra karikázom. Mély salátástálban a hagymát, a snidlinget, a burgonyát és a lencsét összekeverem. A salátaöntethez a sót, a borsot, és az ecetet addig keverem, amíg a só elolvad benne. Ezután folyamatos keverés közben hozzáöntöm az olajat. Végül a nagyon finomra reszelt vöröshagymát is belekeverem. A zöldségeket az öntettel lelocsolom. Aszerint, hogy mi mellé kínálom, hidegen, vagy melegen is fogyasztható. Hidegen salátaként, önálló vacsorára, vagy melegen húsféle köretként nemcsak jóízű, de egészséges étel.
Marinált fokhagymasaláta
Hozzávalók: 50 dkg fokhagyma, 2-3 ek olaj, 4-5 szem bors, 2 babérlevél, kevés ecet, porcukor, só, egy késhegynyi gyömbérpor
A fokhagymát gerezdekre bontjuk, lehártyázzuk, majd lobogó sós vízben 5 percig főzzük, ha kész szűrőlapáttal üvegekbe szedjük. Egy kevés ecetből, porcukorból, sóval, borssal, babérlevéllel, a gyömbérporral és 3 dl vízzel páclevet főzünk, és a fokhagymára forrázzuk. Ha kihűlt az üvegeket lezárjuk, és egy hétre a hűtőszekrénybe tesszük. 1 órával a tálalás előtt keverjük a fokhagymához az olajat.
Meleg fokhagymamártás
Hozzávalók: 4 dl tej, 2 dl tejföl, 2 evőkanál liszt, 4 dkg vaj vagy margarin, 6 gerezd fokhagyma, 1 mokkáskanál törött fehér bors, 1 evőkanál vegeta
A tejet megmelegítem. Egy magas falú serpenyőben felolvasztom a vajat, majd rászórom a lisztet. Gyorsan kevergetve kis lángon, habzásig hevítem, ezután ráöntöm a meleg tejet, és habverővel folyamatosan kevergetve addig főzöm kis lángon, amíg az egész jól besűrűsödik. Megborsozom, beleszórom a vegetát, és jól kiforralom. Végül hozzáadom a megtisztított, és összezúzott fokhagymát, majd a tejfölt is beleöntöm. Tovább keverve még egyszer felforralom, és a tűzről lehúzom. Melegen tálalom. Mindenfajta száraz húsféléhez illik, különösen jó a főtt marhahúshoz. Hús nélkül párolt zöldséggel is tálalható, sőt, sós vízben főtt burgonya, vagy tésztaféle, például galuska, esetleg zsemlegombóc is tálalható hozzá.
Mustáros hagymasaláta 1.
Hozzávalók: 4 nagy fej vöröshagyma, 1 kicsi kínai kel, 3 evőkanál majonéz, 3 evőkanál sűrű tejföl, 1 evőkanál mustár (csípős is lehet), 1 evőkanál grapefruit-lé, 2 gerezd fokhagyma, 1/2 mokkáskanál törött fekete bors, ízlés szerint kevés só
A megtisztított vöröshagymát vékony karikákra vágom, és jól megsózom, majd összekeverem. 10 percig hagyom állni, hogy a hagyma kissé összeessen, megpuhuljon. Közben a kínai kelt megtisztítom, majd ugyancsak nagyon vékony karikákra vágom. Salátástálba teszem a majonézt, ráöntöm a grapefruit-levet, a mustárt és a tejfölt, ezután simára keverem. A mártást zúzott fokhagymával, törött borssal és kevés porcukorral ízesítem. Ezután beleforgatom a hagymát (levével együtt) és a kínai kelt. Jól összekeverem, és lefedve beteszem a hűtőszekrénybe. 2-3 óra alatt összeérnek az ízei. Ez a pikáns saláta nagyon jól illik a szárazabb húsfélék vagy sült kolbász, virsli mellé. (Ha csíkokra vágott sajtot és egy-két feldarabolt almát is beleteszünk, önálló vacsorasaláta válik belőle.)
Mustáros hagymasaláta 2.
Hozzávalók: 4 csomó újhagyma, 1 csomó piros retek, 1 adag mustármártás
Zöldjével együtt vékonyra felszeleteljük a hagymát, és a karikára vágott retekkel összekeverjük. Enyhén besózzuk, és egy óráig állni hagyjuk. Ekkor leöntjük a mustármártással, amibe nem tettünk sót, és a tálat fóliával letakarva, legalább fél napra hűtőbe tesszük.
Mustáros hagymasaláta 3,
Hozzávalók: 5 nagy fej lilahagyma, só 3 ek mustár. 1 csapott ek porcukor, 2 ek borecet
A hagymát először félbe, majd fél cm vastag szeletekre vágjuk. Besózzuk, és addig hagyjuk állni, amíg levet enged. Simára keverjük a mustárt az ecettel, a cukorral, és a levétől kinyomkodott hagymát beleforgatjuk. Legalább egy napig érleljük tálalás előtt.
Narancsos hagymasaláta
Hozzávalók: 2 nagy narancs, 1 szép szál póréhagyma, 1 mokkáskanál törött fekete bors, 1 evőkanál mustár, 1 citrom leve, 7 teáskanál currypor, ízlés szerint kevés cukor, és só
A hagymát tisztítás után hajszálvékony karikákra vágom, és megsózom, majd jól összeforgatom. 15 percig hagyom állni. Közben a narancsot meghámozom, ujjnyi vastag karikákra aprítom, ezután a karikákat óvatosan felkockázom. A narancsból az összes magot eltávolítom. A salátástálban elkészítem a saláta levét: a citromlevet néhány evőkanál vízzel kissé felhígítom, a mustárral és a curryvel simára keverem, törött borssal, csipetnyi sóval és kevés cukorral fűszerezem. Ezután beleforgatom a narancskockákat és a hagymát. Óvatosan összekeverem, ezután befedve beteszem a hűtőszekrénybe. Egy-két óra múlva ismét összekeverem. Félnapi hűtés után tálalom, hogy az ízei jól összeérjenek (Ezt a salátát liba-vagy kacsasült mellé, vagy a húsvéti sonka társaságában szoktam tálalni.)
Paradicsomos hagymasaláta
Hozzávalók 3 paradicsom meghámozva, kimagozva és kockákra vágva, 1 ek olaj, mogyorónyi friss gyömbér apróra vágva, 1 ek fekete mustármag, 2 currylevél, 1 kimagozott chilipaprika karikákra vágva, 4 újhagyma karikákra vágva, só ízlés szerint, 2 dl joghurt, kevés korianderzöld
Egy serpenyőben felforrósítjuk a zsiradékot, majd a gyömbért és a mustármagot 2-3 percig sütjük benne. A joghurt és a koriander kivételével minden hozzávalót beleteszünk, és 5-6 percig állandóan kevergetve sütjük. Hozzákeverjük a joghurtot, majd a keveréket meghintjük a korianderzölddel, és fél órára hűtőszekrénybe tesszük.
Póréhagyma-saláta (Argentína)
Hozzávalók: 12 szál póréhagyma, só, késhegynyi őrölt koriandermag, 1,5 tk citromlé, 4 ek olaj, törött bors, 1 tk finomra vágott petrezselyem
Tegyük lábasba a hagymát, sót, koriandert, öntsük le annyi vízzel, hogy ellepje. Pároljuk 10 percig. Öntsük le róla a vizet. Keverjük össze a megmaradt hozzávalókat. Tegyük a pórét lapos tálra, öntsük le az öntettel.
Sonkás-dinnyés hagymasaláta
Hozzávalók: 1 kisebb sárgadinnye, 15 dkg prágai (vagy kötözött) sonka, 2 dl majonéz, 2 csokor zöldhagyma szárával együtt, 1 dl tejszín, 1 csapott mokkáskanál törött fekete bors, ízlés szerint só, és citromlé
A mártáshoz a majonézt simára keverem a tejszínnel, majd citromlével, sóval és borssal fűszerezem. Hozzáadom a megtisztított és nagyon vékonyka karikákra vágott zöldhagymát, szárával együtt. A sonkát apró kockákra vágom (vagy nagylyukú darálón ledarálom), és beleteszem a hagymás mártásba. A dinnyét meghámozom, kimagozom, és karalábévájóval kis gömböket vájok ki belőle. A mártáshoz adom ezt is, majd lazán átforgatom, és befedve beteszem a hűtőszekrénybe. Legalább fél napig érlelem.
Szerb újhagyma saláta
Hozzávalók: 4 csomó újhagyma, 2 ek ecet, 3-4 ek olaj, egy kevés mustár, só, csipetnyi cukor
A hagymát zöldjével együtt összevágjuk, és a többi hozzávalóból készített mártással elkeverjük. Legalább fél napra behűtjük.
Tavaszi vitaminsaláta
Hozzávalók: 2 csokor zöldhagyma zöldjével együtt, 1 csokor zsenge karotta, 1 kis szál kígyóuborka, 1 csokor piros retek, 1 kis fej saláta, 1 csokor petrezselyemzöld, 1 csokor kapor, 2 dl joghurt, 2 evőkanál salátaolaj, ízlés szerint törött bors, porcukor, és só
A salátamártáshoz a megmosott petrezselyem zöldet és a kaprot nagyon finomra összevágom, majd belekeverem a joghurtba. Megsózom, csipetnyi cukorral és a borssal ízesítem, végül az olajjal is elkeverem. A salátát leveleire szedem, megmosom, ezután leszárítom, majd csíkokra tépkedem. Salátástálba teszem. Befedve berakom a hűtőszekrénybe. A megtisztított és megmosott sárgarépát, a héjas uborkát és a retket nagyon vékony karikákra gyalulom, a megmosott és meghámozott zöldhagymát pedig zöldjével együtt felkarikázom. Az összes zöldséget gyengén megsózom, és a mártást ráöntve, jól összeforgatom. Befedve egy-két órán keresztül érlelem a hűtőszekrényben. Csak közvetlenül tálalás előtt keverem össze a salátalevekkel, nehogy megfonnyadjon.
Tojásos hagymasaláta
Hozzávalók: 5 tojás 1 nagy fej lilahagyma, 1 nagy savanykás alma, 1 csokor hónapos retek, 2 dl majonéz, 2 dl kefir, 1 csokor snidling, 1 púpozott teáskanál mustár, 2 gerezd fokhagyma, ízlés szerint kevés porcukor, késhegynyi törött fehér bors, Késhegynyi currypor. só
A tojásokat keményre főzöm, majd meghámozom, és kis kockákra vágom. Közben mély tálban a majonézt simára keverem a kefirrel, a mustárral, a megtisztított és összezúzott fokhagymával, a borssal, a curryporral, és kevés sóval, valamint cukorral.  Az almát megmosom, kicsumázom, és héjastól apró kockákra vágva, azonnal a mártásba keverem. Külön edénybe teszem a megtisztított és finomra vágott zöldhagymát, zöldjével együtt, valamint a hajszálvékonyra karikázott lilahagymát. Megsózom, 10 percig hagyom állni, majd a mártásos almához keverem. Végül beleforgatom a megmosott és csíkokra vágott piros retket és a kis kockákra vágott főtt tojást. Az egészet óvatosan összekeverem, és befedve a hűtőszekrénybe teszem 1-2 órára.
Tormás-almás hagymasaláta
Hozzávalók: 3 csokor zöldhagyma, zöld szárával együtt, 2 nagy, savanykás, aromás alma, 1 doboz ecetes torma, 3 dl tejföl, ízlés szerint, só, és csipetnyi cukor
Az ecetes tormát összekeverem a tejföllel, és megsózom, megcukrozom, az almát megmosom, kicsumázom, és az almareszelő legdurvább fokán héjastól lereszelem (vagy nagyon vékony csíkokra metélem). A reszelt almát azonnal belekeverem mártásba, hogy ne barnulhasson meg. A zöldhagymát megtisztítom, és zöldjével együtt vékony karikákra vágom. Kissé meg is sózom, és jól összekeverve 10 percig hagyom állni. Ezután az almás-tejfölös tormához keverem. Jól befedve teszem a hűtőszekrénybe. Főtt sonkához vagy főtt füstölt csülökhöz különösen illik, de önállóan, pirított kenyér szeletkékkel vacsorára is alkalmas saláta.
Zelleres hagymasaláta
Hozzávalók: 1 ökölnyi zellergumó, 2 nagy aromás (lehetőleg jonatán) alma, 1 dl narancs juice, 3 csokor zöldhagyma, zöldjével együtt, 4 evőkanál olaj, fél citrom leve, 1 evőkanál mustár, 1 csokor zellerzöld, 1 csokor kapor, só, és cukor, ízlés szerint
A zellert megmosom, meghámozom és gyuf*szálnyi csíkokra aprítva, szűrőbe teszem. Forrásban lévő, enyhén sós vízbe mártom. Az újraforrástól számítva 3 percig főzöm. A vízből kivéve, hagyom, hogy lecsöpögjön. Közben a mártást elkészítem: az olajat, a citromlevet és a mustárt kikeverem, ezután a megmosott és finomra vágott kaprot meg a zeller zöldet is hozzáadom, végül a narancs juice-t is apránként belekeverem. Kevés sóval és cukorral ízesítem. A héjas almát is megmosom, kicsumázom, és szeletekre vágva, ugyancsak gyuf*szálnyi csíkokra aprítom (vagy reszelem). Azonnal a mártásba teszem. A hagymát tisztítás után zöldjével együtt összevágom, és megsózom. Salátástálba öntök minden hozzávalót, befedem, majd összekeverem, és legalább fél napra beteszem a hűtőszekrénybe.

 

 


2007.12.29. 12:36 Idézet

Articsóka
Articsóka francia mártással
Hozzávalók: 1 szép nagy articsóka, 3 adag francia mártás, őrölt bors, só
Az articsóka szárát levágjuk, fejét sós vízben puhára főzzük, vagy kissé megsózva, kuktában, gőzben megpuhítjuk. Még melegen tálra rakjuk, és a leveleit egyenként leszedegetve, borssal fűszerezett francia mártásban megmártjuk. A mikor az articsókaszívhez érünk, szeleteljük fel, és úgy mártsuk a mártásba.
Articsókaszív – saláta
Hozzávalók: 4 szép articsókaszív, 2 adag provancei mártás, só
A sós vízben főtt articsókaszíveket leszűrjük, felszeleteljük, kihűtjük. Leöntjük a provancei mártással, és néhány órára hűtőbe tesszük

Babsaláták
Argentin babsaláta
Hozzávalók: 30 dkg fehérbab, kiskanálnyi ecet, 2 fej vöröshagyma, 3 gerezd fokhagyma, 3-4 ek vörösbor, 4-5 ek olaj, 2-3 babérlevél vagy 1 kk babérlevélpor, 2 ek ketchup, őrölt bors, só
Az áztatott babot sós vízben puhára főzzük, majd a főzővízben hagyjuk kihűlni. Ezután leszűrjük, összekeverjük a karikára vágott vöröshagymával, a tört fokhagymával, megöntözzük az ecettel, az olajjal és a vörösborral. Sózzuk, borsozzuk, elkeverjük a babérporral, a ketchuppal, és hűtőben legalább egy napig állni hagyjuk.
Babsaláta (Ensalada de fijol) (Mexikó)
Hozzávalók: 2 csésze apró szemű, főtt szárazbab, 2 cs. nagy szemű, fehér, főtt bab, 1 cs. főtt nagy szemű fejtett bab. 2 ek fehér borecet, 4 ek salátaolaj, 1 mk szurokfű, 1 tk só, bors, 10 dkg apróra vágott főtt füstölt sonka, 2 ek majonéz, 1 tk mustár.
Keverjük össze az ecettel a fűszereket, majd a babokat tegyük hozzá. Kevés ideig érleljük össze.
Babsaláta egy kicsit másképpen
Hozzávalók (4-6 személyre): 300 g fehér- vagy tarkabab, 1 babérlevél, 1 gerezd fokhagyma, 1 dundi szál póréhagyma, 10-15 szem olívabogyó, 3-4 kemény tojás, 1 kis csokor petrezselyem, 2 evőkanál olaj, 2 evőkanál borecet vagy citromlé, só, bors. Elkészítés: Az előző este megválogatott és beáztatott babot leöblítjük, enyhén sós hideg vízben, a babérlevéllel és a fokhagymával főni tesszük, puhára főzzük, leszűrjük, még melegen megöntözzük a borecettel, lefedjük, hagyjuk kihűlni. A babérlevelet és a fokhagymát eltávolítjuk. A póréhagymát (1-2 cm-t a zöld részéből is!) vékonyan felkarikázzuk, hozzáadjuk a kimagozott olívabogyót, a vágott petrezselymet, ízlés szerint sót, borsot, az olajat, és lazán a babhoz keverjük. Lefedjük, nem szükséges hidegre tenni, de legalább 2 órát érleljük. Tálaláskor gerezdekre vagy karikákra vágott kemény tojással, hagymakarikákkal, petrezselyemmel díszíthetjük. Lencséből is finom. Sült húsokhoz, halhoz kínálhatjuk.
Babsaláta 1.
Hozzávalók: 30 dkg fehérbab, 1 közepes fej vöröshagyma, olaj, cukor, só, ecet
A beáztatott fehérbabot, az áztató vizében sóval puhára főzzük. Még melegen közé keverjük a vékony karikára vágott hagymát, ecettel meg cukorral ízesítjük, majd tálalás előtt olajjal gazdagítjuk.
Babsaláta 2.                   Összeállítás: 10 perc Főzni nem kell!
Hozzávalók 6 személyre: 15 dkg zöldbab, 1 kis doboz (40 dkg) konzerv vörösbab, 1 nagy-doboz konzerv fehérbab, 1 fej kis lilahagyma, 1 nagy csokor összevagdalt petrezselyem, 2 evőkanál francia öntet Elkészítése: A zöldbabot megtisztítjuk, 4 cm hosszú darabokra vágjuk, és lobogó forró vízben 1 percig főzzük (blansírozzuk). Utána kiszedjük, jéghideg vízbe áttesszük, majd lecsepegtetjük. A kétféle konzerv babot leszűrjük, majd folyó csapvízzel leöblítjük. A felszeletelt hagymával meg a petrezselyemmel összekeverjük, a zöldbabot is hozzáadjuk. Az öntettel leöntjük, és alaposan összeforgatjuk. Néhány óráig állni hagyjuk. Jó tanács: A babfélék arányát ízlésünk szerint változtathatjuk, de ügyeljünk arra, hogy a saláta tarka legyen.
Babsaláta Juan módra (Argentína)
Hozzávalók: 1 kimagozott, hegyes, csípős paprika karikákra vágva, 2 - 2 kockára vágott, kimagozott paradicsompaprika, 2 hámozott és paradicsom, 2 csésze sósvízben főtt bab. 2 kis fej hagyma karikára vágva, 2 főtt tojás felszeletelve, 1 ek finomra vágott petrezselyem, 2 ek borecet, 3 ek salátaolaj, törött bors, csipet chili, só, 6 szem fekete olajbogyó.
Forrázzuk le a paprikadarabokat, szűrjük le. Keverjük össze az összes hozzávalót.
Babsaláta kefires juhtúróval                     Elkészítési idő: 80 perc
Hozzávalók: 25 dkg Juliska bab, 3 cl ecet, 3 dkg cukor, 15 dkg vöröshagyma, 15 dkg juhtúró, 4 dl kefir, 1/2 db citrom leve, 1/2 csomó metélőhagyma, só
Elkészítése: A nagyszemű Juliska babot megmossuk, és sós vízben puhára főzzük. Ezután annyi salátaecetet készítünk, amennyi a babra öntve ezt éppen ellepi. A vízbe ecetet és cukrot keverünk, enyhén megsózzuk, majd belekeverjük a vékony karikára szelt vöröshagymát. Az így elkészített salátalét ráöntjük a babra és letakarva, hűtőszekrénybe téve egy napig érleljük. Ezután a babot leszűrjük, majd a szűrőben lévő hagymás babot egy keverőtálba tesszük. Egy másik edénybe tesszük az áttört juhtúrót, hozzáöntjük a kefirt, sóval és szűrt citromlével ízesítjük, majd habverővel simára keverjük. Ezt a kefires öntetet ráöntjük a hagymás babra, kissé átkeverjük és jól lehűtve, vágott metélőhagymával megszórva találjuk.
Balkáni babsaláta
Hozzávalók: 50 dkg fejtett zöldbab, 30 dkg vajbab, 1 fej vöröshagyma, 2 gerezd fokhagyma, 3 ek olaj, 2 ek ketchup, só őrölt bors, borecet, bazsalikom
A fejtett babot sós vízben puhára főzzük. Megtisztítjuk a vajbabot, és darabokra vágjuk, és sós vízben azt is megfőzzük. Mindkettőt leszűrjük, belekeverjük a reszelt vöröshagymát, az apróra zúzott fokhagymát, és a borecettel meg az olajjal leöntjük. A fűszerekkel meghintjük, és végül belekeverjük a ketchupot. Néhány órára hűtőbe tesszük.
Fűszeres babsaláta (Mexikó)
Hozzávalók: 3 csésze főtt tarkabab, 2 cs. apróra vágott vöröshagyma, 1 kimagozott hegyes zöldpaprika felaprítva, 0,5 dl salátaolaj, 3-4 ek borecet, 1 tk só, 1 tk porcukor, 1 késhegynyi bors, 1 mk bazsalikom, 1 mk kakukkfű, 1 késhegynyi szurokfű.
A bab, hagyma, paprika kivételével tegyünk mindent zárható üvegbe. Rázzuk össze, hagyjuk állni 20 percig. Öntsük a babra.
Hagymás nagyszemű babsaláta
Hozzávalók: 30 dkg nagyszemű tarkabab, 1 kis darab póréhagyma, 1 közepes lilahagyma, 1/4 fejes saláta, 3 evőkanál 5%-os ecet, 6 evőkanál olaj, 1 csipet cukor, 1 késhegynyi, őrölt bors, só.
Elkészítése: Az előzetesen beáztatott babot sós vízben puhára főzzük, majd kihűtjük. Az olajból, ecetből, kevés sóval, borssal és kockára vágott hagymákkal, valamint egy-két deci vízzel öntetet készítünk. Ezt ráöntjük a babra. Tálaláskor salátalevéllel és zöldpaprikával díszítjük.
Hagymás-olajos sárgabab-saláta
Hozzávalók: 60 dkg konzerv (sárga színű) zöldbab, 4 evőkanál olaj, 2 evőkanál almaecet, 1 közepes fej lilahagyma, 1/2 csomó petrezselyemzöld, 1 csipet cukor, só. Elkészítése: Az olajat, az ecetet elkeverjük, sóval, kevés cukorral, apróra vágott lilahagymával és petrezselyemzölddel fűszerezzük. A leszűrt sárga színű zöldbabot ezzel az öntettel összekeverjük. Tálaláskor salátalevéllel, paradicsommal és petrezselyemzölddel díszítjük.
Hideg babsaláta
Hozzávalók (4 személyre): 1 hagyma vékony karikákra szelve, 35 dkg nagyszemű bab (friss vagy fagyasztott), 1.5 dl natúr joghurt, 1 ek apróra vágott friss menta, fél ek citromlé, 1 gerezd fokhagyma félbevágva, só, őrölt fehér bors, fél uborka meghámozva, félbevágva és felszeletelve
A hagymaszeleteket hideg forró víz alatt leöblítjük, majd alaposan lecsepegtetjük. A nagy szemű babot, forrásban lévő vízben puhára főzzük, ha friss babot használunk, akkor kb. 8-10 perc alatt, ha fagyasztottat, akkor 5-6 perc alatt. Lecsepegtetjük, hideg folyó csapvízben leöblítjük, majd újra alaposan lecsepegtetjük. Egy kis tálban összekeverjük a joghurtot, a mentát a citrom levet, a fokhagymát és a fűszereket. Összekeverjük a hagymát, az uborkát és a babot. Megforgatjuk a joghurtöntetben. A fokhagymát kidobjuk. Átkanalazzuk a kész salátát a tálalóedénybe.
Nizzai saláta 1.
Hozzávalók 6 adaghoz: 1 kg burgonya, só, bors, 37 dkg zöldhüvelyű zöldbab, 6 tojás, 50 dkg paradicsom, 6 dkg sz*rdella, 2 doboz tonhal konzerv, 12,5 dkg fekete olívabogyó Öntethez: 3 gerezd fokhagyma, 7-10 szál friss kakukkfű, 1 csokor friss turbolya, 1,2 dl vörösborecet, 10 ml Dijoni mustár, 3,7 dl olívaolaj
A burgonyát kockákra vágjuk, és 15-20 perc alatt megfőzzük. Közben elkészítjük a vinaigrettet: A fokhagymát, a kakukkfüvet, a turbolyalevelet apróra vágjuk. Egy üveg tálban keverjük össze az ecetet a mustárral, az apróra vágott fokhagymával, sóval, borssal. Majd óvatosan adjuk hozzá az olajat és keverjük simára az öntetet. Adjuk az öntethez az apróra vágott kakukkfüvet és a turbolyát. Vágjuk a megfőtt burgonyát kisebb darabokra. Kanállal locsoljuk rá a vinaigrettet a burgonyára, amíg az meleg. Főzzük a zöldbabot 5-7 percig, majd tegyük egy tálba és keverjük össze a megmaradt öntettel. A főtt tojásokat vágjuk negyedekre. A paradicsomot vágjuk félbe, a tonhalat csepegtessük le. Nyomkodjuk össze villával a tonhalat, keverjük újra össze a vinaigrette öntetet és locsoljuk meg a halat. A hozzávalókat rendezzük el egy tálon: a burgonyát körbe, a közepére a zöldbabot tesszük, és erre rakjuk a tonhalat és a sz*rdellát. A tonhal kupac tetejére tegyünk felváltva paradicsom és tojáscikkeket. A még megmaradt öntetet öntsük a salátára.
Nizzai saláta 2.                              Összeállítás: 20 perc Főzni nem kell!
Hozzávalók 4-6 személyre: 14 dkg zöldbab, 2 szem nyolcba vágott paradicsom, 1 kis fej, karikákra vágott lilahagyma, 3 kemény tojás, negyedelve, 8 evőkanál kimagozott fekete olívabogyó, 40 dkg lecsepegtetett konzerv tonhal, 4 dkg leszűrt sz*rdella, 3 evőkanál olívaolaj. 1 evőkanál fehér borecet, 1 tört fokhagymagerezd, 1/2 kiskanál francia mustár
Elkészítése: A zöldbabot megtisztítjuk, és 1 percre lobogó forró vízbe dobjuk, majd jeges vízbe átszedjük, és lecsepegtetjük. A babot a paradicsommal, a hagymával, a tojásokkal, az olajbogyóval, a tonhaldarabokkal és a sz*rdellával összekeverjük. Az olívaolajat az ecettel, a fokhagymával meg a mustárral jól záródó üvegben összerázzuk. A salátára öntve pirított kenyérrel tálaljuk.
Paradicsomos zöldbabsaláta
Hozzávalók: 60 dkg konzerv zöldbab, 2 evőkanál ketchup, 4 evőkanál olaj, 2 evőkanál 5%-os ecet, 2 késhegynyi őrölt feketebors, 1/2 csomó metélőhagyma, só.
Elkészítése: Az olajat, a ketchupot, az ecetet jól összekeverjük. Borssal, sóval ízesítjük és ráöntjük a leszűrt zöldbabkonzervre. Összekeverjük és meghintjük apróra vágott metélőhagymával. Tálaláskor salátalevéllel, paradicsommal és petrezselyemzölddel díszítjük.
Saláta ötféle babból
Hozzávalók: 450 g konzerv vörös-bab (apró szemű), 450 g konzervbab (közepes szemű), 225 g éjszakára beáztatott, majd megfőzött fehérbab, 450 g zöldhüvelyű zöldbab, 450 g sárgahüvelyű zöldbab, 1/2 pohár tejföl, 1/4 pohár petrezselyem, 1/2 pohár olaj, 1/3 pohár citromlé, 1 kiskanál só, 1 csipet bors
Leöntjük a folyadékot a konzervbabokról, és leöblítjük. Leöntjük a vizet a főtt fehérbabról. 5 percig blansírozzuk (magas hőfokon főzzük) a zöld- és sárgahüvelyű zöldbabot. De szerintem mindenki főzze olyan puhára a babokat, ahogyan szereti. A tejfölt elkeverjük a petrezselyemmel, az olajjal, a citromlével, a sóval és a borssal. Összeforgatjuk a babokat az öntettel, és 3 órára hűtőbe tesszük.
Sonkás zöldbab - nem hizlaló
A zöldbabot egészben vegetás vízben majdnem puhára főzzük. Lecsepegtetjük. Vékonyra szelt gépsonkára fektetjük (5-6 db zöldbab). Két tojást felverünk, kis sót, pici lisztet keverünk hozzá, egy keveset locsolunk a babra (vigyázat, könnyen lefolyik), majd feltekerjük a sonkát. A tekercseket tűzálló tálba fektetjük. 10-15 percig sütjük. Akinek még jöhet hozzá néhány kalória, locsolja meg tejföllel Önálló ételként salátával, de köretnek is nagyon finom.
Száraz bab saláta
1/4 kiló válogatott babot puhára főzünk sósvízben. Épp úgy készül, mint a zöldbab saláta. Finom karikára vágott vöröshagymát rakunk rá.
Vegyes babsaláta
Hozzávalók: 10 dkg tarkabab, 1 kis üveg darabolt vajbabkonzerv, 2 szál sárgarépa, 2 nagy fej vöröshagyma, 1 adag provancei mártás, só
A beáztatott babot sós vízben puhára főzzük, és a főzővízben hagyjuk kihűlni, ezután leszűrjük. A leszűrt babkonzervvel összekeverjük, és koszorú alakban tálra rendezzük. A közepére sós vízben vagy húslevesben főtt, karikára vágott sárgarépát rakunk, és az egészet leszórjuk hagymakarikákkal, majd leöntjük a mártással. Tálalás előtt legalább fél napig hűtőben összeérleljük.
Vegyes, vagy olasz saláta.
Megfőzünk puhára 12 deka száraz babot ugyan-annyi lencsét, 3-4 burgonyát és leszűrve, megtisztítva kihűlni hagyjuk. Egy borízű nagy almát meghámozunk, s apró kockára vágjuk. Tejben kiáztatott heringet; angolnát, két-három sz*rdíniát darabokra vágunk, vagy szintén a kihűlt burgonyát is és egy kis fej hagymát finomra összeaprítunk. Ha minden együtt van, egy mély tálba megsózzuk, ecet és olajjal leöntve jól elvegyítjük s salátástálba magasan felrakva, hering és sz*rdínia farkokkal, vörös répa, zöldpaprika, vagy káposztával tetszés szerint díszítjük. Ha pikánsabban akarjuk, akkor még 3 tojás megfőtt sárgáját mustárral s olajjal elkeverve is hozzá öntünk a salátához.
Zöldbab saláta.
A friss zöldbabot megtisztítjuk, megmosva, egész vékony metéltre vágjuk, és sósvízben puhára főzzük. Leszűrjük, és kihűlni hagyjuk. Fél fej vöröshagymát nagyon finomra vágunk, hozzátesszük a babhoz, leöntjük ecet-olajjal, elvegyítjük és salátás tálra rakva, törött borssal behintjük.
Zöldségsaláta – Egyiptom
Hozzávalók: 0,25 - 0,25 kg mirelit zöldbab és  sós vízben megfőzve, 2 fej apróra vágott hagyma (lehet ecetben eltett is), 3 db paradicsom szeletelve, 1 nagy tubus majonéz, apróra vágott petrezselyem.
A babot, borsót, hagymát, majonézt összekeverjük. A paradicsommal, petrezselyemmel díszítjük.
Brokkoli
Brokkoli-saláta
Hozzávalók: 40 dkg friss vagy 1 csomag fagyasztott brokkoli, 1 adag francia mártás, 1 csokor snidling, só
Lobogó forró sós vízbe tesszük a tisztított, darabolt brokkolit, és megfőzzük. Leszűrjük, kihűtjük, és belekeverjük a francia mártásba. Meghintjük finomra vágott snidlinggel, és néhány órára hűtőbe tesszük.
Brokkoli-saláta mustáros-tojásos öntettel
Hozzávalók: 60 dkg mirelit brokkoli, 1 paradicsompaprika, 1 kávéskanál mustár, 6 evőkanál olaj, 2 kemény tojás sárgája, 2 evőkanál 5%-os borecet, só.
Elkészítése: A mirelit brokkolit rövid idő alatt puhára főzzük, leszűrjük és kihűtjük, A kis kockára vágott paradicsompaprikát összekeverjük olajban elkevert, összetört tojássárgájával, mustárral, borecettel, kevés sóval ízesített mártással. Ezzel leöntjük a brokkolit.
Kapros brokkoli-saláta
Hozzávalók: 40 dkg friss vagy 1 csomag fagyasztott brokkoli, 2 dl joghurt, 1 dl tejszín, 1 csokor újhagyma a zöldjével, 1-1 csokor snidling, petrezselyem és kapor, só, citromlé
A brokkolit annyi sós vízben, amennyi ellepi, megfőzzük, majd leszűrve a joghurttal, a tejszínnel és a finomra vágott zöldfűszerekkel összekeverjük. Pár csepp citromlével ízesítjük, és legalább fél napra hűtőbe tesszük.

Céklasaláták
Céklasaláta 1.
Hozzávalók: 1 kg cékla (lehetőleg a bíborhenger-fajta), 1 vastagabb szál torma, 4 dl kefir, 3 gerezd fokhagyma, 1 teáskanál só. ízlés szerint 1-2 evőkanál méz, almaecet (vagy egyéb salátaecet), csipet tört köménymag.
A céklarépákat gondosan megmosom. Ha szükséges, kefével lesikálom, hogy az összes homokos szennyeződés lejöjjön róla. Lapos tűzálló tálra fektetem, de előzőleg nem felejtem el néhány helyen megszurkálni a nagyobb darabokat. Aláöntök egy deci vizet és szorosan befedve, betolom a mikrohullámú sütőbe. Húszpercnyi párolás szükséges a legerősebb fokozaton ahhoz, hogy a cékla megpuhuljon. Közben a salátamártást elkészítem: almaecetet annyi vízzel keverek össze, hogy kellemesen savanykás legyen, összesen körülbelül jó félliternyit. Sóval, mézzel és a fűszerekkel ízesítem, majd belekeverem a megtisztított és lereszelt tormát meg a zúzott fokhagymát. A párolási idő letelte után még legalább tizenöt percig hagyom háborítatlanul fedő alatt a céklát, azután pedig meghámozom, és nagylyukú reszelőn lereszelem. A céklareszeléket befőttes üvegben leöntöm a salátalével és hagyom kihűlni, majd a hűtőszekrényben legalább két napig érlelem. Ezután leszűröm a levét. A visszamaradt céklát összekeverem a kefirrel. (Leszűrt levéből céklalevest lehet készíteni, vagy kevés mézzel, ásványvízzel elkeverve kitűnő üdítőital. (Bármilyen pecsenye mellé kitűnő köret vagy saláta, de vacsorára is alkalmas néhány szelet pirított kenyérrel.
Céklasaláta 2.
Hozzávalók: 1 kg cékla, 1 nagy szál torma, ecetes –sós - cukros páclé, 2-3 ek olaj
A héjában megfőzött céklát, még melegen meghámozzuk, és felszeleteljük. Ráreszeljük a tormát, és annyi ecetes- sós-cukros páclével öntjük le, hogy ellepje. Legalább 1 napra hűtőbe tesszük.
Céklasaláta
Hozzávalók: Kb. 2 kg cékla, 10 dkg torma vagy 1 pohár ecetes torma, kevés köménymag, ecet, cukor, 2 dl víz, 1 ek olaj
Készítés: A megtisztított céklát helyezzük egy tűzálló tálba, öntsünk a tálba vizet, letakarva a mikróban 20 percig főzzük. Lehűlés után a céklát káposztareszelőn reszeljük le. Tegyük rá a reszelt tormát, ecetet, cukrot, kevés olajat, köménymaggal hintsük meg. A megmaradt céklalevet, ha szükséges kevés vízzel felhígítva öntsük hozzá.
Céklasaláta tormás majonézzel
Hozzávalók: 80 dkg cékla, 6 evőkanál tormás majonéz, 2 evőkanál 5%-os ecet, 1 csipet cukor, só.
Elkészítése: A megmosott céklát puhára főzzük. Meghámozzuk, és hullámos késsel felszeleteljük. Hígított, cukorral ízesített ecettel leöntjük. Tálaláskor a levétől leszűrt Cékla tetejére tormás majonézt teszünk. Salátalevéllel és tormarózsával díszítjük.
Diós-rozspelyhes céklasaláta
Hozzávalók: félliteres üveg kész céklasaláta, 2 savanykás alma, 10 dkg dióbél, 4 evőkanál rozspehely/ vagy zabpehely/ 1 kis szál tormagyökér, 2 dl majonéz, 2 dl kefir, 4 gerezd fokhagyma, 1-2 evőkanál méz, só és őrölt fehérbors ízlés szerint.
A céklasalátát leszűröm, és vékony csíkokra vágom, a salátástálba szórom. Az almát megmosom, kicsumázom, és ugyancsak csíkokra vágom, majd a céklához rakom. A majonézt simára keverem a kefirrel, a rozs, vagy zabpehellyel, mézzel, sóval, borssal, a zúzott fokhagymával, és a fele mennyiségű tisztított reszelt tormával. Hozzákeverem a finomra darált dió egyharmad részét, majd ráöntöm az almás céklára. Az egészet jól átforgatom, végül meghintem a megmaradt durvára tört dióval. A tálat befedem, és hűtőben érlelem.        
Különleges céklasaláta
Hozzávalók: 60 dkg cékla, 40 dkg alma, 4 dl kefir, 5 dkg dió, 20 dkg köményes sajt, 1 db citrom, 1 csomag snidling, ízlés szerint só.
A héjában megfőzött céklát, meghámozzuk, és kockára vágjuk, majd hozzákeverjük a meghámozott, felkockázott és citromlével meglocsolt almát. A kefirt sóval, snidlinggel és gorombára vágott dióval ízesítjük, és a salátaalapra öntjük. Hűtőben összeérleljük. Néhány szem diószemmel díszítve tálaljuk.
Lengyel céklasaláta
Hozzávalók: 1 kg cékla, 1 nagy fej vöröshagyma, 2 ek olaj, borecet, csipetnyi cukor, só Az olajon világosra sütjük az apróra vágott hagymát és beleforgatjuk a meghámozott nyersen durvára reszelt céklát. Sóval, egy ek borecettel ízesítjük, fedő alatt puhára pároljuk. Ha a levét elfőné, pótoljuk. Ha a cékla megpuhult, csipetnyi cukorral ízesítjük. Az íze kellemesen savanykás legyen, jégbe hűtve kínáljuk.
Majonézes cékla
Hozzávalók: 1 kg cékla, 1 adag ecetes- sós-cukros páclé, 1 adag francia majonéz, 2 dl tejföl, 1 kis fej reszelt vöröshagyma, só, a tetejére 1 keménytojás
Sós vízben puhára főzzük a meghámozott céklát, majd leszűrve gyuf*szálnyi darabokra vágjuk. Leöntjük a páclével, és abban hagyjuk kihűlni, majd leszűrjük. Beleforgatjuk a tejföllel hígított, reszelt hagymával ízesített majonézbe és tálba öntjük. A tetejét kemény tojás cikkekkel díszítjük.
Nyers céklasaláta 1.
Hozzávalók: 60 dkg apró cékla, 2 db nagy alma, 2 db kis vöröshagyma, 2 evőkanál citromlé, 1 ek méz, 1-1 csipet só, fehérbors és őrölt kömény, 2 evőkanál dióolaj
A céklát langyos folyó csapvíz alatt gondosan lekeféljük, meghámozzuk és legyaluljuk. A céklacsíkokat beletesszük egy tálba. Az almát meghámozzuk, nyolcadokba vágjuk, kimagozzuk, és vékonyan felszeleteljük. A megtisztított vöröshagymát nagyon finomra aprítjuk. A citromlevet összekeverjük a mézzel, a sóval, a borssal és a köménymaggal. Az almát és a hagymát a céklához vegyítjük, ráöntjük a salátalét, végül rácsorgatjuk az olajat, és az egészet alaposan átkeverjük. Tehetünk még hozzá10 dkg reszelt, nyers zellergumót, és gyömbért is.
Nyers céklasaláta 2.
Hozzávalók 4 személyre: 1 kg cékla 2 ek frissen reszelt torma (vagy ecetes torma), 2 dl tejföl, só, cukor, köménymag, ecet
Elkészítés: A céklát kefével megsikáljuk, majd alaposan lemossuk, és nyersen meghámozzuk. Az almareszelő legfinomabb fokán pépesre reszeljük. Mély tálban 3 dl-nyi ecetes levet készítünk, amelyet a tormával, a sóval, a cukorral és a köménymaggal ízesítünk. A reszelt céklát a lébe beleöntjük, majd jól összekeverjük. A befedett tálat a hűtőszekrénybe tesszük, és legalább 1 napig érleljük, de az sem baj, ha hosszabb ideig áll fogyasztás előtt. (Akár háromszoros adagban is érdemes készíteni, mert nagyon sokáig eláll.) Közvetlenül tálalás előtt a salátás tányérokra adagolt nyers céklasalátát leöntjük tejföllel. Nagyon egészséges, sok vitamint tartalmazó saláta-savanyúság. (Télen napi vitaminszükségletünket egy adag céklasaláta majdnem teljesen fedezi.)
Elkészítési ideje: kb. 40 perc.
Nyers céklasaláta 3.
Hozzávalók: 1 kg cékla, 1 adag ecetes- sós-cukros páclé, 1 fej vöröshagyma, 1 szál torma, 2-3 ek olaj
A nyersen meghámozott céklát nagyobb lyukú reszelőn megreszeljük. Közé keverjük a finomra vágott vagy reszelt vöröshagymát, a reszelt tormát és egy kevés páclével meglocsoljuk. Jól összekeverjük, és szorosan üvegekbe tömjük. Legalább 1 hétig állni hagyjuk, ha kell, utána ízesítjük. Mindig csak annyit keverünk össze egy kevés olajjal, amennyit tálalunk.
Provancei céklasaláta
Hozzávalók: 75 dkg cékla, 1 dl olaj, 1 kis fej vöröshagyma, só, ecet
A héjában megfőzött céklát, kockára vágjuk. Megforrósítjuk az olajat, átsütjük rajta a céklakockákat, és melegen tálba öntjük. Belereszeljük a hagymát, megöntözzük az ecettel és megsózzuk. Végül ráöntjük az olajat, amiben sült, és néhány órára hűtőbe tesszük.
Török céklasaláta
Hozzávalók: 1 kg cékla, 4 dl joghurt, 4 gerezd fokhagyma, 1-1 késhegynyi só, pirospaprika, őrölt bors, őrölt kömény
A héjában megfőzött céklát, ujjnyi hosszú darabokra vágjuk. Tálba téve megsózzuk, borsozzuk és leöntjük a joghurttal, amelybe tört fokhagymát, őrölt köményt kevertünk. Végül meghintjük a pirospaprikával és behűtjük.
Ukrán céklasaláta
Hozzávalók: 1 kg cékla, 4 dl tejföl, 1 üveg ecetes torma, 5 dkg dió, 2 kk mustár, só, ecet, cukor
A héjában megfőzött céklát 5 cm hosszú, ceruza vastagságú darabokra vágjuk. Ecetes- sós-cukros páclével leöntjük, és abban hagyjuk kihűlni. A tejfölt simára keverjük a mustárral, az ecetes tormával és sóval ízesítjük. Ezzel a mártással keverjük össze a leszűrt, jól lecsepegtetett céklát. Tálba öntjük, és a tetejére hintjük az apró darabokra vágott diót. Jó hidegen tálaljuk.
Vera céklasalátája
Hozzávalók: 1 kg cékla, 2 nagy fej lila hagyma, 1 pohár ecetes torma, só, ecet, cukor
A kuktafazék aljára 1,5 dl vizet öntünk, és beletesszük a jól megmosott céklát. Forrástól számított 15 percig tűzön hagyjuk. A készre főtt céklát meghámozzuk, és káposztareszelőn lereszeljük. Összekeverjük az apróra vágott hagymával, megsózzuk, kevés ecettel meg cukorral ízesítjük és belekeverjük az ecetes tormát. Jól záródó üvegben hűtőbe tesszük, és 1-2 napig érleljük.
Cukkíni saláták
Bolgár cukkíni
Hozzávalók: 80 dkg cukkíni, só, 1 adag bolgár mártás, a sütéshez olaj
Meghámozzuk, fél centi vastag szeletekre vágjuk a cukkínit, és besózva 20 percig állni hagyjuk. Ezután a levet leitatjuk róla, és a szeleteket olajban megsütjük. Papírtörülközőre terítve a felesleges olajat lecsepegtetjük róluk, egy tálon elrendezzük őket, a jéghideg bolgár mártást külön edényben kínáljuk.
Cukkíni saláta
Hozzávalók: 1 nagy cukkíni, 1 adag francia majonéz, 2 dl kefir, 2 kk cukor, 2 ek citromlé, 1-1 csokor petrezselyem, kapor és snidling. 
A meghámozott cukkínit durvára reszeljük és beleforgatjuk a kefirrel hígított majonézbe, amelyet még cukorral, citromlével és az összevagdalt zöldfűszerekkel ízesítettünk.
Krétai cukkíni saláta
Hozzávalók: 2 karcsú (összesen kb. 60 dkg) cukkíni, 2 fej vöröshagyma, só, borecet, a sütéshez olaj
Ugyanúgy készül, mint a krétai padlizsánsaláta, csak nagyon karcsú, mag nélküli cikkíniból jó. Műanyag késsel ujjnyi vastag szeletekre vágjuk, és besózva szűrőkanálba rakjuk, mely alá egy tálat teszünk a kicsorgó lé számára. Egy óra múlva a szeleteket papírtörülközővel leitatjuk, és mindkét felüket teflonserpenyőben, kevés olajon megsütjük, majd a megtisztított, karikákra vágott hagymával jól záródó üvegbe rétegezzük, és kevés borecettel meglocsoljuk. Az üveget lezárjuk. A salátát hűtőszekrényben két-három napig érleljük, miközben a levét naponta fölrázzuk.
Olasz cukkíni saláta
Hozzávalók: 80 dkg cukkíni, 1 kis fej vöröshagyma, 4 ek olaj, fél citrom leve, 5 ek borecet, 1 kk mustár, 1-1 csokor petrezselyem és snidling, só, cukor, őrölt bors Meghámozzuk, és vékonyan felszeljük a cukkínit, kevés sóval meghintjük, citrommal megöntözzük, és az olajban fedő alatt 10 percig pároljuk. Simára keverjük a mustárt az ecettel, sózzuk, borsozzuk, és az ízét cukorral szelídítjük. Ezzel a mártással keverjük össze a kihűlt cukkínit. Közé reszeljük a hagymát, meghintjük a finomra vágott zöldfűszerrel.
Csicseriborsó saláta
Csicseriborsó-saláta szárazbabbal (Argentína)
Hozzávalók: 1 csésze főtt csicseriborsó, 2 cs. fehér főtt bab, 1 cs. főtt kukorica, 3 gerezd aprított fokhagyma, 3 szem apróra vágott mogyoróhagyma, 2 ek borecet, 4 ek salátaolaj, só, őrölt bors, 1 mk bazsalikom, 1 tk szurokfű, 1 tk apróra vágott petrezselyem.
Keverjük össze a hozzávalókat. Sültek mellé kínáljuk.
Csicsóka-saláták
Csicsókasaláta
Hozzávalók: 50 dkg csicsóka, 20 dkg füstölt sajt (több fajta, ha lehet), 2 dl kefir, 2 ek olaj, petrezselyemzöld, só.
Meghámozzuk, vagy nem a héjastól főzött csicsókát, és kockákra vágjuk. Jól összekeverjük egy tálban a kefirt, olajat, sót, petrezselymet. Beleforgatjuk a csicsókát, megszórjuk a reszelt füstölt sajttal.
Csicsókasaláta nyersen
Hozzávalók: 50 dkg nagyon alaposan kefével megdörzsölt, megmosott nyers csicsóka, 1 citrom, 3 ek olaj, 1 ek méz, bors, só, petrezselyem.
A csicsókát nagyon vékony karikákra szeljük, rácsavarjuk a citrom levét, beletesszük a mézet, olajat, sót, borsot, a nagyon apróra vágott petrezselymet. Óvatosan összekeverjük. 1 órányit hűtőben érleljük.

Egyéb káposztasaláták
Fokhagymás kínaikel-saláta
Hozzávalók: 50 dkg kínai kelkáposzta, 5 dkg hántolt köles, 5 dkg reszelt rokfort (márványsajt), 1 dl majonéz, 3 dl kefir, 1 teáskanál mustár, 3 gerezd fokhagyma, só és törött fekete bors, ízlés szerint.
A kölest négyszeres mennyiségű, enyhén sós vízben puhára főzöm, majd ha kihűlt, a mártásba belekeverem. Ehhez a majonézt, a kefirt, a mustárt és a reszelt rokfortot simára keverem, ezután pedig megfűszerezem a sóval, a borssal és a zúzott fokhagymával. A kínai kelt megtisztítom a külső, fonnyadt leveleitől, és laskára vágom, a kemény torzsáját pedig almareszelőn lereszelem. Megsózom, és legalább 20 percig hagyom állni, majd belekeverem a mártásos kölesbe. Az egészet jól összeforgatom, a lefedve teszem be néhány órára a hűtőszekrénybe.
Hagymás kelbimbó saláta
Hozzávalók: 2 csomag mélyhűtött (vagy 80 dkg friss) kelbimbó, 1 üveg marinált gyöngyhagyma, 2 dl kefir, só, 1 citrom leve, egy kevés borecet, csipetnyi cukor
A még fagyott kelbimbót vagy a megtisztított frisset lobogó sós vízbe öntjük, és a fagyottat nyolc, a frisset húsz percig főzzük. Még melegen borecettel megöntözzük, és ha kihűlt, leszűrjük. A leszűrt gyöngyhagymával gazdagítjuk, és a citromlével meg cukorral ízesített kefirbe forgatva 1-2 órára behűtjük.
Hollandi kelvirágsaláta
Hozzávalók: 80 dkg kelvirág, 1 dl olívaolaj, 1 dl tejszín, 1 db citrom, 1 db tojássárga, 1/2 csomó zöldpetrezselyem, 1 db fejes saláta, 10 dkg paradicsom, őrölt fehér bors, só
A kelvirágot enyhén cukros, sós vízben megfőzzük és kihűtjük. Hollandi öntetet készítünk. A tojások sárgáját a habüstbe ütjük, lassan hozzáadva a tejszínt, vízgőz fölött sűrű tömeggé verjük. Ezután vékony sugárban öntve hozzákeverjük az olajat. Sóval, citromlével, fehér borssal ízesítjük és kihűtjük. A kihűlt mártásba belekeverjük a karfiolrózsákat, jól lehűtjük. Fejessaláta-levélre téve tálaljuk, tetejét paradicsomkarikákkal díszítjük, végül megszórjuk apróra vágott zöldpetrezselyemmel.
Kefires kínai-kel saláta
Hozzávalók: 70 dkg kínai kel, 2 tojássárgája, 2 dl kefir, 1 dl olaj, csipetnyi só, 1 ek mustár, 1 citrom
Vékony laskára vágjuk a kínai kel leveleit, és besózva egy óráig állni hagyjuk. Simára keverjük a kefirt a tojássárgákkal, és a citrom levét belecsavarjuk, a sárga héját belereszeljük. Hozzákeverjük a mustárt, enyhén megsózzuk, végül vékony sugárban, kevergetve belecsorgatjuk az olajat. Ebbe a mártásba forgatjuk a levétől kinyomkodott kínai kelt, és tálalás előtt legalább egy óráig a hűtőszekrényben állni hagyjuk.
Kelbimbósaláta
Hozzávalók: 2 csomag mélyhűtött (vagy 80 dkg friss) kelbimbó, 2 adag provancei mártás, 5 dkg sajt, só
A még fagyott kelbimbót lobogva forró sós vízbe öntjük, és nyolc percig főzzük. (ha friss kelbimbóból készítjük, a kis fejeket egyenként megtisztítjuk, és szintén sós vízben kb. 20 percig főzzük.) Ezután a kelbimbót leszűrjük, ha kihűlt, összekeverjük a provancei mártással, és a tetejére sajtot reszelünk.
Kelbimbósaláta zöldfűszeres öntettel
Hozzávalók: 50 dkg mirelit kelbimbó, 6 dkg póréhagyma, 1/2 csomó petrezselyemzöld, 2-3 ág ecetes tárkony, 1 evőkanál tárkonyecet, 6 evőkanál olaj, 1 késhegynyi őrölt feketebors, só.
Elkészítése: A kelbimbót gyengén sós vízben puhára főzzük. Leszűrjük, majd összekeverjük az olajjal elkevert, apróra vágott fűszernövényekkel, póréhagymával, kevés borssal és sóval ízesített öntettel. Tálaláskor salátalevéllel és paradicsompaprikával díszítjük.
Kelkáposzta saláta 1.
Apróra szeletelt kelkáposztát, tetszés szerinti mennyiségben, reszelt sárgarépával, kevés ételízesítővel összekeverünk, ráöntünk 1 pohár majonézes vagy mustáros kefirt, fél órát állni hagyjuk. Vagdalt dióval is megszórhatjuk.
Kelkáposzta-saláta 2.
Hozzávalók: egy 70 dkg-os tömör kelkáposztafej, 1 dl olaj, 2 dl tejföl, 1 tojássárgája, só, mustár, reszelt citromhéj, 1 citrom leve
A kelfejet félbevágjuk, kitorzsázzuk, majd vékony laskára vágjuk. Egy órára besózzuk. Simára keverjük a tejfölt a tojássárgával, majd apránként beleöntve az olajat kikeverjük a reszelt citromhéjjal, a citromlével, a mustárral ízesítjük, végül összekeverjük a kinyomkodott kellel. Tálalás előtt legalább egy óráig állni hagyjuk.
Kelvirágsaláta Ravigote-mártással
Hozzávalók: 1 kg friss kelvirág, 1 citrom, 1 kávéskanál tárkonyecet, 6 evőkanál olaj, 1 csemege uborka, 1 kávéskanál kapribogyó, 1/2 csomó metélőhagyma, 1/2 csomó petrezselyemzöld, 2 kemény tojás, 1 késhegynyi őrölt bors, só.
Elkészítése: A megtisztított kelvirágot sós vízben megfőzzük, kihűtjük, és rózsáira szétszedjük. A citrom levéből, olajból, tárkonyecetből, apróra összevágott uborkából, zöld fűszernövényekből, kapribogyóval, kemény tojáskockákkal, sóval és borssal fűszerezett mártást készítünk. Ezzel tálaláskor leöntjük a kelvirágot.
Kínai kelsaláta 1.
Elkészítési idő: 30 perc
Hozzávalók: 40 dkg kínai kel, 15 paradicsom, 16 db fürjtojás, 1/2 csomó metélőhagyma, 10 dkg konzerv szójabab, 1,5 dl almaecet, só
Elkészítése: A kínai kelt hideg vízben jól megmossuk, lecsurgatjuk, és kisebb darabokra vágjuk. Néhány percre forrásban lévő vízbe mártjuk, de ügyeljünk arra, hogy a saláta, roppanós maradjon. Jól lecsurgatjuk és kihűtjük. A paradicsomot és a főtt fürjtojást cikkekre vágjuk, majd a salátával együtt keverőtálba rakjuk. Hozzáadjuk az apróra vágott metélőhagymát, szójababot, majd az almaecettel, sóval óvatosan átkeverjük. Jól lehűtve tálaljuk és főtt fürjtojással díszítjük.
Kínai kelsaláta 2.
Hozzávalók: 70 dkg kínai kel, 2 adag provancei mártás, 2 gerezd fokhagyma, őrölt bors, 2 kemény tojás
Félbevágjuk a kínai kelt, és a torzsáját, ereit kiszedve, a leveleit vékony laskára vágjuk. Összekeverjük a provancei mártással, melyet előzőleg fokhagymával és őrölt borssal ízesítettünk. A kemény tojásokat a tetejére reszeljük.
Narancsos kínai-kel saláta
Hozzávalók: 70 dkg kínai kel, 3 szál sárgarépa, 3 narancs, 1 citrom leve, 1 ek mustár. 3 ek borecet, 5 ek olaj, só, őrölt bors
Nagyon vékony laskára vágjuk a kínai kel leveleit, és besózva néhány óráig állni hagyjuk. Ezután belereszeljük a megtisztított répát, hozzáadjuk a meghámozott, kis kockákra vágott narancsot, és megöntözzük a citromlével. Összekeverjük az ecetet a mustárral, az olajjal, és kissé megborsozzuk. Ebbe a mártásba forgatjuk a kínai kelt, és jó hidegen tálaljuk.
Őszi kínaikel-saláta
Hozzávalók: 70 dkg kínai kel, 1 nagy alma, 2-3 paradicsompaprika (vagy marinált paradicsompaprika), 2-3 ecetes uborka, 1 kis tubus majonéz vagy 1 adag házi francia majonéz, 2 dl tejföl, csipetnyi cukor, 1 citrom leve
A kínai kelt félbevágjuk, torzsáját kiszedjük, zsenge leveleit kierezzük, majd vékony csíkokra vágjuk, és összekeverjük a meghámozott, kimagvalt, hasonlóan feldarabolt almával, megöntözzük a citromlével és megsózzuk. Közékeverjük a csíkokra vágott paprikát, uborkát, és néhány óráig hűvös helyen állni hagyjuk. Végül elkeverjük a majonézzel, amelyet a tejföllel lazítottunk, cukorral szelídítettünk.
Tavaszi kelsaláta
Hozzávalók: 70 dkg zsenge tavaszi kel, 20 dkg krémsajt, egy kevés tej, kiskanálnyi reszelt vöröshagyma, csipetnyi só, őrölt bors, borecet
A kitorzsázott, vékonyra gyalult kelt megsózzuk, borecettel megöntözve fél napig érleljük, majd leszűrjük, végül összekeverjük a mártással, amelyet a tejjel hígított krémsajtból az ízesítőkkel állítottunk össze.
Endíviasaláták
Endívia saláta joghurttal
Elkészítési idő: 40 perc Hozzávalók: 50 dkg endívia, 4 dl joghurt, 2 dkg cukor, 1 db citrom, 1/2 csomó zöldpetrezselyem, 1/2 csomó metélőhagyma, só
Elkészítése: Az endíviát külső, sérült leveleitől megtisztítjuk, tövét levágjuk, majd folyó csapvízben megmossuk. A jól lecsepegtetett salátaleveleket a hűtőszekrénybe téve előhűtjük. A joghurtot keverőtálba tesszük, és habverővel simára keverjük. Sóval, cukorral, citromlével ízesítjük, hozzáadjuk a finomra vágott zöldpetrezselymet és a metélőhagymát. Ezzel az öntettel közvetlen tálalás előtt az endívia leveleket összekeverjük.

Endívia-saláta
Hozzávalók: 2 nagy vagy 4 kis fej endívia, 2 dl joghurt, 2 ek olaj, 1 kk mustár, fél citrom leve, só és 1 csokor snidling, porcukor
A sós vízben főzött, csíkokra vágott endíviát kihűtjük, leszűrjük, és a többi hozzávalóval ízesített joghurtot ráöntjük.
Francia Endívia-saláta
Hozzávalók: 3-4 kis fej endívia, 1 kis fej reszelt vöröshagyma, 1 adag francia mártás, 1-1 csokor petrezselyem és snidling
Az endíviát megmossuk, megszárítjuk, 2-3 centis csíkokra vágjuk. A francia mártást a finomra vagdalt hagymával és zöldfűszerekkel ízesítjük és belekeverjük az endíviát. 15 percig pihentetjük, de nem tovább, mert az endívia-levelek elfonnyadnak.
Hagyma és fokhagyma saláták
Almás-sajtos hagymasaláta
10 dkg trappista sajt egy darabban, 2 nagy, savanykás (borízű) alma, 3 nagy fej lilahagyma, 4 evőkanál olaj, 1 csapott evőkanál mustár, késhegynyi curry por, ízlés szerint citromlé, törött fehér bors, só, cukor
Az olajat a citromlével és a mustárral simára keverem, majd csak annyi vízzel hígítom, hogy az öntet egy decinél ne legyen több. Ezután jó ízesre fűszerezem a borssal, sóval, cukorral, curry porral. A sajtot és a megmosott, kicsumázott, héjas almát az almareszelő legdurvább fokán lereszelem, vagy pedig egészen vékony csíkokra vágom. Az öntetbe gyorsan beleforgatom, hogy az alma ne barnulhasson meg. A megtisztított lilahagymát. vékony karikákra, a karikákat pedig nagyon apró kockákra metélem, és megsózom. 15 perc múlva (kinyomkodás nélkül!) hozzáteszem a salátához. Az egészet jól átforgatom, és lefedve, néhány órára beteszem a hűtőszekrénybe. Remek étvágycsináló!
Ambassador saláta – Irán
Hozzávalók: 2 zöldhagyma (vékonyra szeletelve), 4 db paradicsom, 1 kávéskanál apróra vágott kakukkfű, 1 dl felvert tejszín, 3 evőkanál apróra vágott petrezselyem, 1 uborka, 12 db olajbogyó, 10 dkg túró, 1dl zöldmártás, 1 mokkáskanál só, 1 kávéskanál pirospaprika
A paradicsomot és uborkát vágjuk nagyon vékony szeletekre. Rakjunk le egymás után rétegeket: egy-egy sor paradicsom, petrezselyem, uborka, pirospaprika, zöldhagyma. Keverjük össze a zöldmártást a felvert tejszínnel és öntsük a salátára. Gyúrjuk össze a túrót a kakukkfűvel, formáljunk belőle apró gömböket és helyezzük körbe díszítésül.
Brokkolis póréhagyma-saláta

2007.12.11. 13:53 Idézet

Banános tekercs
6 tojás
12 dkg cukor
4 dkg kakaó
1 mokkás kanálszódabikarbóna
1 evő kanál csokis pudingpor
Krém:
1 tojás
1 evő kanál liszt
2 dl tej
20 dkg margarin
A tetejére 1-2 banán
A tojások sárgáját kikeverjük a cukorral jó habosra.
hozzáadjuk a kakaót a pudingot a szódabikarbónát és végül a tojásfehérjét amit keményre felverünk.
Egy tepsit kibélelünk sütőpapirral és beleöntjük a tésztát.
180 fokon megsütjük.Amikor megsült a papirt még melegen lehúzzuk róla.
( Vékony lesz a tészta)
A krémhez: a lisztet és a tojást kikeverük és lassan adjuk hozzá a tejet.
Megfözzük hogy sűrű krém legyen belőle.
A vajat a cukorral kikeverjük a kihült krémhez adjuk.ketté választjuk az egyikbe beleöntrünk egy vaniliás cukrot a másik felébe kakaót teszünk.
A tésztára kenjük:Vaniliás krém, csokiskrém és a befejező művelet a következő: 1-2 banánt a krém tetejére teszünk és óvatosan feltekerjük.
1-2 órát a hideg helyen tároljuk, ferdén szeleteljük.
Nagyon finom! és hamar elfogy! JÓ étvágyat!!!


2007.12.10. 11:09 Idézet

Diós panírba bundázott hal

  • Hozzávalók:

    4 közepes méretû filézett hal

    A panírhoz
    liszt
    2 tojás
    1 gerezd fokhagyma
    10 dkg darált dió
    zsemlemorzsa

    bors

     

  • Elkészítés:

     

    A halat megsózzuk, megborsozzuk.
    A tojást habosra verjük, hozzáadjuk a zúzott fokhagymát és egy kis sót.
    A zsemlemorzsát összekeverjük a dióval.
    A halakat megforgatjuk a lisztben, a tojásban majd a zsemlemorzsában. Közepesen forró olajban kisütjük.
    Burgonyapürével vagy párolt rizzsel tálaljuk.

2007.12.09. 18:39 Idézet

Narancsos trüffel

Hozzávalók: 4 dkg cukrozott narancshéj, 20 dkg fehér csokoládés tortabevonó, 1 dl tejszín, 1 narancs reszelt héja, 2 ek narancslé
A díszítéshez: 2 dkg pisztácia, 15 dkg fehér csokoládés tortabevonó
A cukrozott narancshéjat apró darabokra vágjuk. A tortabevonót összetörjük, és felolvasztjuk a tejszínben. Hozzákeverjük a cukrozott narancshéjat, a narancslét meg a reszelt narancshéjat, majd négy órára hűtőbe tesszük, hogy megdermedjen. Ezután habverővel krémesre keverjük a masszát. Vizes kézzel vagy kanál segítségével kis halmokat, gömböket formázunk belőle, majd tálcára sorakoztatva egy egész éjszakára visszatesszük a hűtőbe. A pisztáciát hosszúkás lapokra vágjuk, a tortabevonót feldaraboljuk, és vízfürdőben felolvasztjuk. A trüffelgolyókat bevonjuk a fehér csokival, és pisztáciával díszítjük. Hagyjuk megszáradni, és tálalásig hűtőben tartjuk.


[Friss hozzászólások] [209-190] [189-170] [169-150] [149-130] [129-110] [109-90] [89-70] [69-50] [49-30] [29-10] [9-1]

     
Üdvözlet
 

Szeretettel üdvözöllek az oldalamon.Érezd jól magad és gyere máskor is.

 

 

     
Névnap

     
Barátok, ismerősök oldalai látogass el honlapjukra:
     
Aktuális

//dumalady.gportal.hu/gindex.php?pg=928382

 

Szivesen venném ha Ti is küldenétek recepteket!

Üdv.: Évi

 Irj a vendégkönyvbe.

 

 

 

     
óra
     
Naptár
2024. Április
HKSCPSV
01
02
03
04
05
06
07
08
09
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
01
02
03
04
05
<<   >>
     
Számláló
Indulás: 2003-10-15
     
HIREK

hirstart.hu

 

 

     
Ételrecept kereső


Bõvitett Keresés »
     
Fényújság

Üdvözöllek a honlapon!

Ha szeretsz sütni, főzni itt a helyed. RECEPTCSERE ÁLLANDÓ FRISSITÉS ALATT!

Finom ételek receptjeit gyüjtöm, ha van neked is küldj.

Gyere máskor is.

Üdv.: Évi/

 


Start | Stop
     
Valutaváltó


=
     
Bölcsességek
     
Kutya- és macskanévnap az aktuális napra
     
Napszámláló
Csak hónap, nap, óra, perc, és másodperc van még hátra újévig!!!
     
Elvira vasuti menetrend
honnan:

hova:
mikor:

     
..::On-line rádióllomások ::..


http://www.popularis.hu/radio/radio-fm-95/

http://www.popularis.hu/radio/class-fm/

     
webfordító
     
Névnapkereső
Névnapkereső
Írj be egy nevet
vagy névtöredéket:

     
Irányítószám kereső

Irányítószám:


            

     
Napszaktanácsadó
     
TV műsorok

www.port.hu





     
SZÓTÁR
Szótár

Keresett szó

Tartalmaz
Pontosan
Kezdőbetűk

Angol-Magyar
Magyar-Angol
Német-Magyar
Magyar-Német
Computer Dictionary

     
HETI HOROSZKÓPOD


     
Számológép
Nieuwe pagina 1





     

Ha te is könyvkiadásban gondolkodsz, ajánlom figyelmedbe az postomat, amiben minden összegyûjtött információt megírtam.    *****    Nyereményjáték! Nyerd meg az éjszakai arckrémet! További információkért és játék szabályért kattints! Nyereményjáték!    *****    A legfrissebb hírek Super Mario világából, plusz információk, tippek-trükkök, végigjátszások!    *****    Ha hagyod, hogy magával ragadjon a Mario Golf miliõje, akkor egy egyedi és életre szóló játékélménnyel leszel gazdagabb!    *****    A horoszkóp a lélek tükre, nagyon fontos idõnként megtudni, mit rejteget. Keress meg és nézzünk bele együtt. Várlak!    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, lakások, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését!    *****    rose-harbor.hungarianforum.com - rose-harbor.hungarianforum.com - rose-harbor.hungarianforum.com    *****    Vérfarkasok, boszorkányok, alakváltók, démonok, bukott angyalok és emberek. A világ oly' színes, de vajon békés is?    *****    Az emberek vakok, kiváltképp akkor, ha olyasmivel találkoznak, amit kényelmesebb nem észrevenni... - HUNGARIANFORUM    *****    Valahol Delaware államban létezik egy város, ahol a természetfeletti lények otthonra lelhetnek... Közéjük tartozol?    *****    Minden mágia megköveteli a maga árát... Ez az ár pedig néha túlságosan is nagy, hogy megfizessük - FRPG    *****    Why do all the monsters come out at night? - FRPG - Why do all the monsters come out at night? - FRPG - Aktív közösség    *****    Az oldal egy évvel ezelõtt költözött új otthonába, azóta pedig az élet csak pörög és pörög! - AKTÍV FÓRUMOS SZEREPJÁTÉK    *****    Vajon milyen lehet egy rejtélyekkel teli kisváros polgármesterének lenni? És mi történik, ha a bizalmasod árul el?    *****    A szörnyek miért csak éjjel bújnak elõ? Az ártatlan külsõ mögött is lapulhat valami rémes? - fórumos szerepjáték    *****    Ünnepeld a magyar költészet napját a Mesetárban! Boldog születésnapot, magyar vers!    *****    Amikor nem tudod mit tegyél és tanácstalan vagy akkor segít az asztrológia. Fordúlj hozzám, segítek. Csak kattints!    *****    Részletes személyiség és sors analízis + 3 éves elõrejelzés, majd idõkorlát nélkül felteheted a kérdéseidet. Nézz be!!!!    *****    A horoszkóp a lélek tükre, egyszer mindenkinek érdemes belenéznie. Ez csak intelligencia kérdése. Tedd meg Te is. Várlak    *****    Új kínálatunkban te is megtalálhatod legjobb eladó ingatlanok között a megfelelõt Debrecenben. Simonyi ingatlan Gportal